Rola i znaczenie podnośników dla niepełnosprawnych
Osoby, które na co dzień zajmują się osobami niepełnosprawnymi doskonale zdają sobie sprawę z tego, że może być to bardzo wymagające zadanie. Pielęgnacja osób chorych często wymaga użycia siły, co obciąża kręgosłup opiekuna. Urządzeniem, które może pomóc w opiece nad niepełnosprawnym i przynieść ulgę dla opiekunów jest podnośnik pacjenta. Jak działają podnośniki dla niepełnosprawnych i w jaki sposób ułatwiają opiekę nad chorymi? O tym opowiadamy w poniższym artykule.
Jakie znaczenie w życiu niepełnosprawnych mają podnośniki?
Podnośniki dla niepełnosprawnych zostały stworzone z myślą o osobach chorych, które mają problem ze wstawaniem z łóżka oraz o ich opiekunach. Są przeznaczone zwłaszcza dla osób dotkniętych paraliżem, po amputacji, z deformacjami kończyn lub ze sztywnością i uszkodzeniem stawów. Tego typu urządzenie może stanowić także ogromne wsparcie dla chorych na układ krążenia oraz osób starszych, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się.
Podnośnik ułatwia przenoszenie chorego z łóżka, wanny lub wózka inwalidzkiego. Dzięki podnośnikom użycie siły przez opiekunów jest zmniejszone do minimum, a kręgosłup jest maksymalnie odciążony. Zapobiega to powstawaniu urazów mechanicznych kręgów oraz ich przeciążeniu. Podnośniki dla niepełnosprawnych, dzięki zamontowanym kółkom, są mobilne a same urządzenia są napędzane silnikiem elektrycznym, sterowanym za pomocą pilota.
Jak wygląda proces przenoszenia chorego za pomocą podnośnika?
Jak mówi specjalista ze Specjalistycznego Sklepu Zaopatrzenia Medycznego Medicus: Proces przenoszenia za pomocą podnośnika nie należy do trudnych. Urządzenia są zaprojektowane w taki sposób, aby każdy z opiekunów mógł bezproblemowo z nich korzystać, bez przechodzenia specjalnego szkolenia.
Aby przetransportować pacjenta, na przykład z łóżka na wózek inwalidzki musimy umieścić pod osobą chorą specjalną chustę (nosidło), które jest integralną częścią podnośnika. Podjeżdżamy podnośnikiem, aż ramię urządzenia znajdzie się nad osobą leżącą. W tym momencie należy pamiętać, aby rozszerzyć podstawę podnośnika oraz zablokować hamulce. Następnie nosidło zawieszamy na specjalnych uchwytach ramienia. Należy zadbać o to, aby ręce i nogi znajdowały się w bezpiecznej pozycji. Powoli podnosimy ramię podnośnika za pomocą pilota. Ramiona uniosą się wtedy automatycznie, a chory znajdzie się wraz z chustą nad łóżkiem. Po zwolnieniu hamulców i zwężeniu podstawy podnośnika podjeżdżamy powoli z pacjentem nad wózek inwalidzki. Po powtórnym zblokowaniu hamulców podnośnika oraz rozszerzeniu podstawy, opuszczamy chorego na siedzisko wózka.
Podsumowując, podnośnik pacjenta jest niezbędnym urządzeniem w przypadku opieki nad osobą z niepełnosprawnością ruchową. Obsługa podnośnika jest łatwa i pozwala na sprawne wykonywanie podstawowych czynności bez użycia siły.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana