Zalety słupków elastycznych na parkingach
Słupki i barierki są nieodzownym elementem miejskiego krajobrazu. Często spotyka się je przy parkingach. Niestety, wiele zadrapań na lśniących karoseriach aut to efekt „spotkania” z takim słupkiem. Można zapobiec uszkodzeniu zarówno samochodu, jak i samej bariery, stosując słupki elastyczne! Jak są wykonane, czym się charakteryzują i dlaczego warto rozważyć ich zastosowanie?
Rola słupków parkingowych w przestrzeni miejskiej
Barierki i słupki parkingowe są bardzo ważne w przestrzeni miejskiej. Oddzielają one tereny, na których dozwolone jest parkowanie, od tych, które są przeznaczone dla pieszych, rowerzystów czy aut pozostających w ruchu. Słupki oddzielają poszczególne sfery, dzięki czemu nawet przy ograniczonej liczbie miejsc parkingowych – co jest bolączką wielu miast – nie dochodzi do zamieszania.Dzięki słupkom każdy uczestnik ruchu ma zapewnione bezpieczeństwo i dobre warunki do przemieszczania się. Można sobie tylko wyobrazić, jaki chaos zapanowałby w miastach, gdyby barierki, słupki i inne ograniczniki nie wydzielały w czytelny sposób obszarów o poszczególnych zastosowaniach – zwraca uwagę przedstawiciel firmy Andros, która specjalizuje się w produkcji oznaczeń drogowych pionowych i poziomych.
Z czego powstają słupki parkingowe?
Obecnie słupki parkingowe mogą powstawać z różnych materiałów. Do niedawna najczęściej były one metalowe. To rozwiązanie nie było jednak idealne – wystarczy jeden fałszywy ruch, aby na lakierze samochodu pojawiły się szpecące rysy, które szybko stają się ogniskiem korozji. W takim zderzeniu cierpi też słupek. Te wszystkie wady udało się wyeliminować w parkingowych słupkach elastycznych samoprostujących. Są one wykonane z poliuretanu. Materiał ten po odkształceniu wraca do pierwotnego położenia – natychmiast się wyprostuje, jeśli go puścimy.Dlaczego warto postawić na elastyczne słupki na parkingach?
Podstawową zaletą elastycznych słupków jest właśnie ich zdolność do przyjmowania wyjściowego kształtu. Nie należy jednak pomijać takich korzyści, jak wieloletnia trwałość. Poliuretan jest tworzywem sztucznym o wysokiej odporności na ścieranie, ściskanie, uderzenia. Nie szkodzą mu żadne czynniki atmosferyczne – nie koroduje, nie wietrzeje, nie blaknie w słońcu. W sytuacji, gdy samochód uderzy w taki słupek, zarówno wóz, jak i bariera wyjdą z tego bez szwanku – słupek powróci do dawnego położenia, a właściciel auta nie będzie musiał odwiedzać lakiernika.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana