Zalety korzystania z kamer termowizyjnych
W nowoczesnych systemach bezpieczeństwa i nadzoru coraz częściej obok tradycyjnego monitoringu pojawiają się systemy kamer termowizyjnych. Detekcja podczerwieni daje możliwość skutecznego dozorowania obszarów, na których działanie telewizji przemysłowej jest znacznie utrudnione, a nawet niemożliwe. Kamery termowizyjne pozwalają bowiem na obserwację terenów nieoświetlonych w każdych warunkach pogodowych.
Jak działają kamery termowizyjne?
Działanie kamer termowizyjnych w systemach zabezpieczeń opiera się na zjawisku detekcji mikrobolometrycznej, czyli wykrywaniu energii cieplnej emitowanej przez obiekty. Oznacza to, że detektory termowizyjne rejestrują obraz na podstawie różnic temperatur poszczególnych elementów, znajdujących się w polu widzenia kamery. Wychwytując kontrast między ciepłem emitowanym przez dany obiekt, a jego otoczeniem, kamera termowizyjna tworzy obraz, będący precyzyjną mapą rozkładu temperatur na danym obszarze. Zatem każdy obiekt emitujący ciepło, a więc np. człowiek ukrywający się za ścianą bądź drzewem, będzie zarejestrowany przez kamerę bardzo wyraźnie na tle neutralnego (chłodniejszego) otoczenia. Co ważne, zasięg widzenia kamery podczerwonej może sięgać kilku kilometrów, a występowanie wszelkich widzialnych gołym okiem przeszkód, takich jak drzewa czy mury budynków, nie jest dla niej ograniczeniem.
Zalety i wady kamer termowizyjnych
Najważniejszą zaletą kamer termowizyjnych jest obojętność na warunki oświetlenia. Ponieważ takie detektory nie wykorzystują widma światła widzialnego, mogą pracować w całkowitej ciemności. Monitorowanie nawet bardzo rozległych terenów odbywa się więc bez konieczności instalacji systemów oświetleniowych. Do niewątpliwych zalet kamer termowizyjnych należy zaliczyć odporność na skrajne warunki pogodowe. Urządzenia przeznaczone do pracy na zewnątrz działają bez zarzutu nawet podczas ulewnego deszczu, w śnieżycy i skrajnych temperaturach. Przykładowo, kamery termowizyjne PT-Series marki FLIR są w pełni sprawne w temperaturach od -40 do +55oC. Za ograniczenie kamer termowizyjnych można uważać fakt, że nie dają one możliwości dokładnej identyfikacji wykrytego obiektu. Ponieważ obraz przedstawia jedynie rozkład temperatur, nie odczytamy z niego rysów twarzy intruza, czy numerów rejestracyjnych dostrzeżonego auta. Dlatego w ofercie ATLine dostępne są systemy łączące kamery termowizyjne i światła dziennego, które dzięki współpracy dostarczają pełen obraz sytuacji na dozorowanym terenie. Kamery we wspomnianych już systemach PT-Series, a także D-Series, umieszczone są na głowicach obrotowo-uchylnych, co znacznie zwiększa możliwość działania w razie zaistnienia sytuacji krytycznych i pozwala skanować cały strzeżony obszar w sposób ciągły.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana