Za co w instalacjach LPG odpowiada filtr fazy lotnej?
LPG, czyli gaz propan-butan, jest coraz częściej wykorzystywany jako alternatywny rodzaj paliwa w samochodach. Liczba pojazdów korzystających z tego rodzaju napędu rośnie z roku na rok, co przekłada się na zainteresowanie tematyką związaną z instalacjami LPG. Jednym z kluczowych ich elementów jest filtr fazy lotnej znajdujący się między reduktorem a wtryskiwaczami gazu. Co daje użycie wspomnianego filtra?
Czym jest i jaką funkcję pełni filtr fazy lotnej w instalacjach LPG?
Filtr fazy lotnej to niezbędny komponent każdej instalacji LPG, odpowiadający za oczyszczanie gazu przed jego dostaniem się do wtryskiwaczy, a później – silnika. W trakcie tego procesu z gazu zostają usunięte wszelkie substancje niepożądane, które mogłyby wpłynąć na efektywność pracy silnika oraz żywotność elementów układu paliwowego. Głównym zadaniem filtra fazy lotnej jest więc usunięcie niepożądanych substancji, które mogą wystąpić w gazie LPG, a co za tym idzie, prowadzić do zniszczenia wtryskiwaczy.
Należy podkreślić, że na rynku można znaleźć filtry fazy lotnej rozbieralne i nierozbieralne. Pierwsze z wymienionych składają się z obudowy (wykonanej zazwyczaj z tworzywa sztucznego) oraz wkładu, który po pewnym czasie trzeba wymienić na nowy. Z kolei warianty nierozbieralne są jednorazowe, co oznacza, że wymienia się je w całości. Ich obudowa zazwyczaj jest zbudowana z aluminium. Różnego typu części LPG są dostępne w asortymencie sklepu firmy Auto-Gaz Centrum.
Znaczenie regularnej wymiany filtra fazy lotnej
Regularna kontrola i wymiana filtra fazy lotnej jest kluczowa dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania instalacji LPG. Zaniedbanie tych czynności może prowadzić do poważnych problemów związanych z pracą silnika oraz jego wydajnością. W przypadku zatkania filtra przez zanieczyszczenia przestanie on spełniać swoją funkcję, a niepożądane substancje dostaną się do wtryskiwaczy. W krótkim czasie mogą one doprowadzić do zatrzymania ich elementów, a to z kolei będzie mieć wpływ na działanie silnika. Wspomniane filtry, parowniki czy adaptery LPG można znaleźć w ofercie wspomnianej wcześniej firmy.
Eksperci zalecają wymianę filtra fazy lotnej po przejechaniu około 10 tysięcy kilometrów. Należy podkreślić, że częstotliwość wymiany może być różna w zależności od jakości używanego gazu, warunków eksploatacji pojazdu oraz zaleceń producenta. Warto jednak pamiętać, że regularna kontrola i wymiana tego elementu są gwarancją długotrwałego oraz bezproblemowego użytkowania instalacji LPG.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana