Właściwości i charakterystyka pelletu
Pellet jest jednym z rodzajów paliwa, które wykorzystywane są w małych instalacjach grzewczych takich jak kotłownie czy kominki w domach jednorodzinnych. Dzięki swoim właściwościom sprawdza się również jako źródło energii w wielkich systemach ciepłowniczych. Jest więc paliwem uniwersalnym. Ponadto jest przyjazne dla środowiska, praktyczne w przechowywaniu i nie stanowi dużego wydatku.
Czym jest pellet?
Pellet jest paliwem, które występuje w postaci granulek o średnicy od 6 do 25 mm oraz długości sięgającej zazwyczaj do kilku cm. Produkowany jest z drewna, zarówno liściastego, jak i iglastego. Przy czym drewno iglaste zazwyczaj stanowi przewagę w proporcjach wykorzystywanych surowców. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Skład Opału Ekogroszek we Wrocławiu:
Pellet powstaje z mieszanki odpadów, pochodzących z różnych gatunków drzew. Proporcje w mieszankach nie mogą być jednak przypadkowe. Istotna jest bowiem odpowiednia ilość ligniny, czyli jednego z podstawowych składników drewna, a która stanowi spoiwo mieszanki pelletowej. Każdy gatunek drewna zaś różni się pod względem jej zawartości – np. buk ma niską zawartość ligniny, świerk natomiast wysoką. Mieszanka musi być jak najbardziej jednorodna, w przeciwnym wypadku wystąpią problemy w trakcie procesu produkcyjnego.
Produkcja pelletu
Aby otrzymać cylindryczne granulki pelletowe, mieszanka surowcowa musi przejść przez 3 ważne procesy: mielenie, granulowanie oraz chłodzenie. Nim jednak dojdzie do tych procesów surowiec należy osuszyć i oczyścić. Wilgotność jego nie może przekraczać bowiem 10% oraz nie może on zawierać w sobie materiałów takich jak piasek czy kawałki metalu. Po takim przygotowaniu surowiec zostaje poddany mieleniu, mieszanka pelletowa musi stanowić jednorodną masę. Proces ten odbywa się w specjalnym młynie, najczęściej bijakowym. Po zmieleniu surowiec ogrzewany jest do ok. 70 ºC przy pomocy pary wodnej. Ogrzanie go powoduje uwolnienie ligniny, a to zaś wpływa na właściwe łączenie się cząsteczek surowca oraz spójność przyszłych granulek. W kolejnym etapie lignina oraz pył drzewny wędrują do prasy, w której odbywa się już proces granulacji. Gotowe granulki poddawane są jeszcze na koniec chłodzeniu oraz odpylaniu.
Zalety pelletu
Pellet drzewny ma wiele zalet. Przede wszystkim jest paliwem ekologicznym, gdyż stanowi odnawialne źródło energii oraz charakteryzuje się bardzo niską emisją dwutlenku węgla. Ponadto ilość powstającego po spaleniu pelletu popiołu jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych rodzajów paliwa – ze spalenia 1 t granulek otrzymujemy bowiem zaledwie 3 kg popiołu! Pellet jest również bardzo praktycznym paliwem. Jego transport, podobnie jak przechowywanie, nie stanowi problemu. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, aby granulki były magazynowane w suchym miejscu, które nie będzie narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Z uwagi na to, iż nie wytwarza kurzu, pellet pozwala również na utrzymanie czystości. Jest łatwy w użyciu oraz nie uwalnia nieprzyjemnych zapachów ani w trakcie przechowywania, ani w trakcie spalania. Do tego pellet jest łatwo dostępnym paliwem, a jego zakup nie uszczupla nadmiernie portfela.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana