Większa awaria na drodze? - Wybierz pomoc drogową współpracującą z warsztatem
Niespodziewana awaria lub kolizja w trasie nie należą do najprzyjemniejszych sytuacji. Na szczęście kierowcy mogą w takim przypadku skorzystać z usług pomocy drogowej. Zastanawiasz się, kiedy jej wezwanie jest niezbędne? Przede wszystkim zawsze, kiedy Twój samochód jest unieruchomiony – niezależnie od przyczyny. Wybierając pomoc drogową, zwróć uwagę na zakres usług firmy. Często współpracuje ona z warsztatem, co przyspiesza naprawę.
Czy warto skorzystać z usług pomocy drogowej?
Kierowcy, którym przydarzyła się nieoczekiwana usterka w trasie lub mieli kolizję, mogą skorzystać z pomocy drogowej. Zwykle tego typu firmy działają jak pogotowie samochodowe, co oznacza, że można wezwać je o każdej porze, siedem dni w tygodniu. Całodobowa usługa pozwala na skorzystanie z niezbędnej pomocy, nawet wtedy, kiedy podróżuje się w weekend lub w nocy – ze względu na mniejszy ruch. Na terenie całego kraju działa wiele firm świadczących całodobowe usługi – nie tylko w wybranych miast, ale również w mniej popularnych regionach. Dlatego nie musisz obawiać się, że staniesz w miejscu, gdzie nikt Ci nie pomoże.
Warto pamiętać, że usługi pomocy drogowej nie ograniczają się tylko i wyłącznie do holowania pojazdu. Pracownicy zatrudnieni w takich firmach bardzo często mają doświadczenie z zakresu mechaniki samochodowej. Dla kierowców oznacza to, że w przypadku drobnej usterki, może okazać się, że jej usunięcie możliwe będzie na miejscu.
– Poważne awarie wymagają jednak odholowania pojazdu. Wówczas warto poprosić o polecenie warsztatu, z którym taka pomoc drogowa najczęściej współpracuje. Dzięki temu można liczyć na szybsze przywrócenie auta do pełnej sprawności – tłumaczy specjalista z firmy CUBE–TRANS.
Dlaczego warto zdecydować się na pomoc drogową z warsztatem?
Kierowcy, którym przydarzyła się awaria samochodu w trasie, nie chcą martwić się o to, kto naprawi ich samochód. Najczęściej drobne usterki, które może usunąć pracownik pomocy drogowej, dotyczą:
- awaryjnego uruchomienia pojazdu,
- dowiezienia paliwa,
- wymiany koła,
- diagnostyki komputerowej.
W przypadku skorzystania z tradycyjnej usługi pomocy drogowej auto zostanie odholowane we wskazane miejsce. Zupełnie inaczej ta kwestia wygląda, jeżeli firma dysponuje swoim warsztatem lub współpracuje bezpośrednio z takim miejscem. Wówczas pojazd trafia do konkretnej placówki, gdzie oddaje się go w ręce fachowców.
Kiedy wezwanie pomocy drogowej jest absolutną koniecznością?
Warto pamiętać, że w przypadku unieruchomienia pojazdu konieczne jest jego holowanie. Nie należy jednak robić tego samodzielnie. Na mocy obowiązującego w Polsce prawa, zabronione jest holowanie pojazdów, w których uszkodzony został system kierowniczy oraz hamulcowy. Nie jest to możliwe także na autostradzie. Pewne ograniczenia dotyczą również samochodów z automatyczną skrzynią biegów oraz z napędem na cztery koła.
Decyzja o wezwaniu pomocy drogowej w wielu przypadkach jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Niezależnie od kosztu usługi, będzie on i tak zdecydowanie niższy niż np. uszkodzenie przekładni lub inna poważniejsza awaria wynikająca z nieumiejętnego holowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana