Jak sporządzić poprawnie umowę handlową z kontrahentem?
Obrót gospodarczy wymaga nawiązywania relacji handlowych z różnymi podmiotami gospodarczymi. W przypadku kwestii, które wymagają szczegółowych uregulowań i precyzyjnego ustalenia warunków współpracy wiąże się to z reguły z podpisywaniem umów handlowych. Nadają one formalne ramy późniejszym kontaktom, a jednocześnie stają się podstawą do rozstrzygnięć mogących się pojawić między stronami różnic.
Dlaczego umowy są tak ważne?
Wykonywanie działalności gospodarczej jest związane ze współpracą z innymi podmiotami – dostawcami usług i towarów oraz klientami. W większości przypadków oznacza to ponawianie różnych czynności prawnych, a zwłaszcza zaciągania i przyjmowania zobowiązań w ramach umów. Choć z punktu widzenia istniejących przepisów, poza nielicznymi wyjątkami np. obrotu nieruchomościami, nie wymaga to zachowania żadnej szczególnej formy, przyjętą dla celów dowodowych praktyką jest jednak spisywanie tego rodzaju ustaleń. W razie sporu co do poszczególnych postanowień można w takiej sytuacji odwołać się do decyzji sądu arbitrażowego lub powszechnego, powołując się na konkretne zapisy i przedstawiając dowody dokumentujące zaistnienie odnoszących się do nich okoliczności. Ze względu na wagę umów handlowych, które nierzadko dotyczą towarów lub usług o znacznej wartości, szczególnie istotne okaże się zadbanie o precyzję sformułowań w celu jasnego określenia wzajemnych zobowiązań, a także należytej ochrony własnych interesów. Najlepszą opcją jest więc skorzystanie z usług kancelarii zajmującej się obsługą prawną podmiotów gospodarczych, która będzie mogła przygotować projekt takiego dokumentu albo zaopiniować już istniejący, sprawdzając, czy będzie on korzystny z punktu widzenia klienta.
Co powinno się znaleźć w umowie handlowej?
Treść umowy handlowej zależy od tego, jakiej tematyki będzie dotyczyła. Najważniejsze elementy takiego dokumentu będą jednak zazwyczaj obejmowały podobne kwestie. W każdej umowie musi się znaleźć dokładne wskazanie jej stron oraz danych pozwalających na ich łatwą identyfikację. Konieczne będzie określenie przedmiotu umowy i podanie informacji na jego temat. Istotne jest jasne wskazanie obowiązków obu stron oraz wynikających z umowy praw. W każdym przypadku niezwykle ważne okaże się ponadto podanie zasad wzajemnych rozliczeń – kwot i terminów zapłaty, a także sankcji za opóźnienia. Nie można zapomnieć o zamieszczeniu sposobu zmiany postanowień oraz rozstrzygania sporów.
Pomoc prawną w kwestiach związanych z zawieraniem umów handlowych można uzyskać w Kancelarii Radcy Prawnego Karoliny Grześkowiak-Szten. Poza obsługą podmiotów gospodarczych specjalizuje się ona również m.in. w prawie rodzinnym i medycznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana