Typy zaworów do cystern
Czy wiesz, jak w transporcie są przewożone substancje ciekłe, gazowe czy toksyczne? Jest to możliwe dzięki niezastąpionym cysternom – które zapewne niejednokrotnie mijasz na drodze. To w nich znajdują się gaz, benzyna, fosfory, nawozy, rtęć, odpady medyczne, a nawet piwo. Jednak, by mogły one funkcjonować, niebagatelną rolę odgrywają… zawory do cystern. Gwarantują zabezpieczenie przewożonych materiałów. Jakie są więc ich typy?
Zawory do cystern – jakie można wyróżnić?
Cysterny zazwyczaj transportują niestandardowe materiały. Dlatego tak ważne jest zastosowanie solidnych zaworów, które muszą spełniać określone normy i przepisy w zależności od zastosowania cysterny, na przykład dla cystern ADR normy EN14433, EN145432.
- Zawory denne – są umieszczane bezpośrednio w płaszczu zbiornika. Przede wszystkim odcinają nadmiar wypływu w sytuacjach kolizji cysterny i zerwania zaworów odcinających. Zwykle są to zawory kołnierzowe. Wykonywane najczęściej ze stali nierdzewnej, zwykle skutecznie chronią przed korozją.
- Zawory odcinające – są umieszczone na rurociągu za zaworem dennym. Można wyróżnić zawory kulowe, klapowe, grzybkowe w różnych wykonaniach materiałowych. Zwykle są to zawory DN80 i DN100, czasem DN50.
- Zawory zwrotne – są wykorzystywane do utrzymywania jednokierunkowego przepływu cieczy. Te typy zaworów do cystern można podzielić między innymi na grzybkowe, płytowe, membranowe i kulowe.
- Zawory bezpieczeństwa – sprawdzają się w razie konieczności dokonania zrzutu ciśnienia. Da się je wyposażyć w płytki bezpieczeństwa, które pękają w krytycznym momencie i sygnalizują, że krytyczne ciśnienie zostało przekroczone.
Jakie jeszcze występują zawory do cystern?
Ważną rolę odgrywają zawory nadmiernego przepływu. Zamykają się, kiedy zostanie przekroczony maksymalny poziom substancji. Jeśli dojdzie na przykład do uszkodzenia rurociągu, zamkną się, a niekontrolowany wypływ substancji ulegnie zatrzymaniu. Nie można także zapomnieć o znaczeniu zaworów oddechowych, zabezpieczających przed zbyt wysokim ciśnieniem. Chronią one zbiornik przed uszkodzeniami, które mogłyby powstać w trakcie jego napełniania i opróżniania.
Jak mówi specjalista z firmy Ceres, są one tak skonstruowane, by nawet przy niewielkich różnicach ciśnień między wnętrzem cysterny a otoczeniem zawory się otwierały. Tak więc ich głównym zadaniem jest wyrównanie ciśnienia wewnętrznego z atmosferycznym.
Popularnymi typami zaworów są jeszcze zawory ADR, zwykle kwasoodporne. Są skutecznym zabezpieczeniem towarów niebezpiecznych, a drugie sprawdzą się między innymi przy substancjach żrących. Pamiętaj, by odpowiednio dobrać zawory do swoich cystern, w czym mogą pomóc fachowcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana