Wegetarianizm – co warto wiedzieć?
Wegetarianizm to dieta zakładająca spożywanie wszelkiego rodzaju produktów spożywczych, z wyjątkiem mięsa. Część osób decyduje się na taki sposób odżywiania ze względów etycznych i braku chęci do krzywdzenia zwierząt, jeszcze inni po prostu nie lubią mięsa, bądź też chcą spróbować czegoś innego, poeksperymentować. Co warto wiedzieć na temat wegetarianizmu? Jak prawidłowo się odżywiać? Wyjaśniamy.
Wegetarianizm – najważniejsze informacje
Wegetarianizm nie musi się ograniczać jedynie do wykluczenia mięsa. Może on przybrać wiele odmian. Jednymi z popularniejszych są laktowegetarianizm, który wyklucza jaja. Osoby, które decydują się na owowegetarianizm, mogą już je spożywać. Można też postawić na weganizm – czyli całkowite wyłączenie produktów pochodzenia zwierzęcego.
Niestety, podstawową wadą wegetarianizmu jest trudność w zapewnieniu pełnowartościowych posiłków niezawierających mięsa. W efekcie do organizmu mogą nie być dostarczone właściwe składniki odżywcze, co może doprowadzić do niedoborów, głównie żelaza i witamin z grupy B. Warto więc zdecydować się na udział w kursie żywienia, który pozwoli zdobyć cenną wiedzę i umiejętność urozmaicania jadłospisu wegetariańskiego.
Kiedy dieta wegetariańska jest pomocna?
Dieta wegetariańska jest często zalecana osobom, które chcą zredukować masę ciała. Otyłość jest poważną chorobą, która może doprowadzić do wystąpienia powikłań w postaci innych przewlekłych schorzeń. Dodatkowo u wegetarian obserwuje się mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób nerek, podwyższonego cholesterolu czy demencji starczej.
Wegetarianki z kolei nie powinny obawiać się problemów z zajściem w ciąże czy jej donoszeniem.
Oczywiście dieta ta utrudnia prawidłową podaż witamin i minerałów, jednak prawidłowo skomponowana nie wyrządzić żadnych szkód, a wręcz przeciwnie, może przynieść szereg korzyści – wyjaśnia Magdalena Dorko-Wojciechowska ekspert z firmy IMF.
Wegetarianizm jest też często stosowany przez sportowców. Prawidłowo skomponowane posiłki pozwalają bowiem poprawić ich wytrzymałość i osiągać lepsze efekty potreningowe. Ten sposób żywienia jest szczególnie polecany biegaczom, rowerzystom czy innym stawiającym na sporty wytrzymałościowe. Oczywiście – nie oznacza to, że każdy sportowiec powinien przejść na taką dietę. Wybór powinien być indywidualny i zależeć od własnych upodobań. Każdorazowo jednak warto skonsultować się ze specjalistą np. dietetykiem, który podpowie jak właściwie planować posiłki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana