W jakiej technologii warto wybudować halę produkcyjną?
Hala produkcyjna stanowi najczęściej największą część zakładu produkcyjnego. Jest to miejsce, w którym zachodzą bardzo istotne procesy, które mają ogromne znaczenie w działalności danej firmy. Dlatego ważne jest, aby hala produkcyjna była odpowiednio skonstruowana. W tym celu należy przyjrzeć się kwestii technologii, którą warto byłoby zastosować podczas budowy hali. Dzięki temu można dostosować obiekty do specyfiki oraz potrzeb inwestorów.
Hale produkcyjne w technologii żelbetowej
Żelbet otrzymywany jest w wyniku zalania betonem konstrukcji stalowych, takich jak kable, pręty, liny, czy siatki. Konstrukcje żelbetowe można stawiać wykorzystując gotowe, prefabrykowane elementy. Można także zastosować technologię monolityzowania, czyli wykonać słupy, stropy i inne potrzebne elementy na placu budowy. Warto jednak pamiętać, że proces ten jest czasochłonny. Zastosowanie żelbetu dość mocno wpływa również na podwyższenie kosztów całej inwestycji. Należy podkreślić, że hale produkcyjne wykonane przy użyciu tej technologii charakteryzują się wysoką odpornością na pożary. Są również odporne na drgania wywoływane przez maszyny przemysłowe.
Hale produkcyjne w technologii stalowej
Najczęściej konstrukcje stalowe są wykonywane z prefabrykowanych elementów transportowanych bezpośrednio od producenta na plac budowy. Tam zostają one ze sobą odpowiednio połączone. Nowoczesną halę można postawić nawet w ciągu czterech tygodni, co wiąże się z mniejszymi kosztami dla inwestora.
Jak podkreślają eksperci z firmy Stalkon: „Największą zaletą hal wykonanych ze stali jest to, że proces ich rozbudowy lub przebudowy jest nieskomplikowany. Dzięki temu przedsiębiorca bez problemu może rozszerzać asortyment swojej firmy bez obaw, że zabraknie mu miejsca”.
Konstrukcja stalowa jest podatna na rdzewienie i utlenianie. Aby tego uniknąć, ważne jest uwzględnienie właściwości stali na etapie projektowania i wykonywania obiektu. Trzeba pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć konstrukcję, ponieważ minimalizuje się wtedy ryzyko wystąpienia niepożądanych uszkodzeń. Hale wykonane ze stali są zwykle wyposażone w dodatkowe warstwy ocieplające na ścianach, na przykład w wełnę, czy w styropian. Dzięki temu konstrukcja ma również właściwość termiczną. Należy mieć na uwadze fakt, że stalowe elementy powinny mieć zabezpieczenia przeciwpożarowe, na przykład w postaci specjalnych okładzin ognioochronnych, czy farb pęczniejących.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana