Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?
Aranżacja ogrodu to nie tylko odpowiednie ukształtowanie powierzchni, hodowane rośliny czy elementy małej architektury ogrodowej. O charakterze przydomowego ogrodu decyduje też rodzaj ustawionych w nim mebli ogrodowych. Jednymi z częściej wybieranych są meble drewniane. Oferują one zarówno niepowtarzalny wygląd, jak i świetne walory użytkowe. Ze względu na materiał, z jakiego je wykonano, muszą być jednak dobrze zabezpieczane i konserwowane.
Dlaczego warto wybrać ogrodowe meble drewniane?
Meble ogrodowe to element, który jest niezbędny do cieszenia się urokami odpoczynku na świeżym powietrzu. Odpowiednio dobrany do wielkości ogrodu oraz liczby domowników i gości komplet mebli ogrodowych pozwala na wygodne rozkoszowanie się spotkaniami w gronie rodziny lub przyjaciół. Krzesła, ławy, ogrodowe kanapy czy komfortowe leżaki lub szezlongi to tylko niewielki fragment bardzo bogatej oferty mebli, za pomocą których można uprzyjemnić sobie czas spędzany w ogrodowej altanie, na tarasie czy po prostu na trawniku wśród zieleni.
Wśród częściej wybieranych mebli ogrodowych znajdują się zwłaszcza te, które wykonano z drewna. Wiąże się to przede wszystkim z wysokimi walorami estetycznymi i użytkowymi tego materiału. Drewno ma bardzo atrakcyjny i naturalny wygląd, ciekawy rysunek słoi i piękne wybarwienie. Może zaoferować także nieograniczone możliwości pomalowania zrobionego z niego mebla na wybrany kolor. Przedmioty wykonane z drewna kojarzą się z ekologią i są bardzo przyjazne w użytkowaniu. Drewno jest ciepłe, może być przyjemne w dotyku i nie powoduje alergii. Meble ogrodowe z drewna to również solidność wynikająca z wytrzymałości mechanicznej surowca, a także niezbyt duży ciężar, który z jednej strony umożliwia wygodne przenoszenie mebli, z drugiej sprawia, że nie wywracają się one przy nieco silniejszych podmuchach wiatru – wyjaśnia przedstawiciel firmy New Garden Style, specjalizującej się w wyposażeniu do aranżacji ogrodów.
Eksploatacja mebli drewnianych wiąże się jednak z koniecznością ich odpowiedniej konserwacji i zabezpieczania. Dzięki temu można nie tylko zachować ich wspaniały wygląd, ale również zapobiec możliwym deformacjom i uszkodzeniom.
Konserwacja ogrodowych mebli z drewna
Meble ogrodowe są narażone na stały kontakt z różnymi czynnikami, które niekorzystnie wpływają na ich trwałość. Meble stojące na zewnątrz często mokną, muszą sobie również radzić z wysoką wilgotnością powietrza, a nieraz również skraplającą się na nich rosą czy mgłą. Poważnym problemem są również dość duże wahania temperatury, zwłaszcza jeśli meble stoją w bardzo nasłonecznionym miejscu. Kłopoty sprawia też promieniowanie UV, które może sprawić, że meble zmienią kolor lub się odbarwią. Zagrożeniem dla wytrzymałości mebli drewnianych jest też wysoka temperatura, która może doprowadzić do zbytniego przesuszenia materiału i doprowadzić do trwałych deformacji lub powstawania pęknięć.
Ze względu na tak duże nagromadzenie niekorzystnie działających czynników drewniane meble ogrodowe oferowane przez sprawdzonych producentów są odpowiednio zabezpieczane i przygotowywane do tego rodzaju eksploatacji. Wiele mebli jest odpowiednio impregnowanych ciśnieniowo, a dodatkowo pokrywanych rozmaitymi powłokami, od lakieru bezbarwnego po oleje lub woski. Przy intensywnym użytkowaniu powłoki te mogą jednak ulec osłabieniu lub uszkodzeniu, dlatego meble z drewna powinny być odpowiednio konserwowane.
Najlepszym sposobem na przedłużenie trwałości mebli drewnianych jest zwracanie uwagi na stan ich powierzchni. Można to robić np. podczas niezbędnego co jakiś czas usuwania zabrudzeń. Zaniepokojenie powinny budzić przetarcia powłoki lakieru czy farby, a także zarysowania lub wgniecenia. Przez takie miejsca do wnętrza mebla łatwo przedostanie się woda, prowadząc do powstania przebarwień a z czasem także do pęknięć lub deformacji.
W razie zauważenia niewielkich uszkodzeń warto je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu najlepiej użyć tego samego środka, którym zabezpieczono pierwotnie powierzchnię mebla, tzn. lakieru czy farby. Jeśli zarysowanie lub ubytek są większe, konieczne będzie oszlifowanie i odnowienie powłoki malarskiej na nieco rozleglejszym obszarze.
Innym rozwiązaniem może być całkowita zmiana sposobu zabezpieczenia drewna. W takim przypadku trzeba jednak starannie oszlifować drewno, usuwając całą farbę lub lakier. Nierówności, głębokie rysy czy wgniecenia można uzupełnić specjalną szpachlówką do drewna i dopiero wówczas ponownie pomalować.
Warto pamiętać, że niektóre rodzaje powłok zabezpieczających drewno muszą być dość często odnawiane. Dotyczy to zwłaszcza mebli, które były woskowane lub olejowane. W ich przypadku odpowiednie zabiegi należy powtarzać z większą częstotliwością, przynajmniej raz w sezonie. W przeciwnym razie powierzchnia drewna może ulec szybszemu zniszczeniu.
Dobrą metodą ograniczenia koniecznych zabiegów renowacyjnych będzie zadbanie o to, by drewniane meble ogrodowe nie były wystawione na ciągłe działanie promieni słonecznych. Najprostszą metodą będzie ustawianie ich pod zadaszeniami, np. na tarasach czy w altanach. Lepiej unikać pozostawiania ich na noc wprost na ziemi, a po zmoczeniu w miarę możliwości warto wycierać je do sucha oraz pamiętać o tym, by mokre nie były wystawiane na bezpośrednie działanie słońca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana