W jaki sposób powinny być prowadzone pomiary hałasu?
Hałas, czyli dźwięki o wysokim natężeniu, to czynnik, który często jest przez nas ignorowany. Ma on jednak bardzo duży, negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko prowadzi do uszkodzenia słuchu, ale również może być przyczyną wysokiego stresu i w ten sposób przekładać się na obniżoną kondycję psychofizyczną. Aby móc minimalizować skutki hałasu, należy dokonać wpierw jego pomiaru. Jak to się robi?
Czemu służą pomiary hałasu?
Specjalistyczne i precyzyjne pomiary hałasu służą między innymi określeniu, w jakim stopniu wysokie natężenie dźwięków w miejscu pracy może wpłynąć na zdrowie pracownika. Na podstawie otrzymanych danych możliwe jest opracowanie skutecznych metod ochrony przed hałasem. Ponadto z pomiarów hałasu możliwe jest określenie skuteczności komunikacji między pracownikami w danym otoczeniu. Przykładowo stwierdza się, czy pracownik przebywający w pobliżu maszyny generującej duży hałas będzie w stanie rozmawiać przy użyciu standardowych urządzeń do komunikacji głosowej lub usłyszeć sygnał alarmowy. To oczywiście tylko kilka z wielu możliwych zastosować pomiarów. Często wykorzystuje się je również w celu opracowania optymalnego planu zagospodarowania terenu, np. pod inwestycje mieszkaniowe.
Jak przeprowadza się pomiar hałasu?
Miarodajny pomiar hałasu powinien przede wszystkim odzwierciedlać faktycznie warunki, w jakich mamy do czynienia z hałasem w danym miejscu. Krótko mówiąc pomiar powinien być wykonany tak, jakby aparatura pomiarowa była faktycznie uchem osoby narażonej na hałas.
- Umieszcza się ją na wysokości głowy osoby pracującej w danym środowisku i stara się w maksymalnym stopniu odzwierciedlić, na jakiej przestrzeni pracownik ma styczność z hałasem – mówi przedstawiciel firmy Systemy Pomiarowe Sp z o.o. – Ponadto dba się o to, żeby praca urządzeń generujących hałas w pełni odpowiadała zwykłemu trybowi pracy. Przykładowo jeśli mierzymy natężenie dźwięków na stanowisku pracy piły taśmowej tnącej metale, pomiar powinien obejmować momenty, kiedy natężenie to jest największe, to jest w momencie cięcia materiału.
Kolejną istotną dla wiarygodności pomiaru kwestią jest czas jego przeprowadzania. Jeśli na danym stanowisku poziom hałasu zmienia się, przykładowo jest inny rano, innym wieczorem, pomiar powinien obejmować cały okres tej zmienności. Dla uzyskania najwyższej pewności prawidłowości otrzymanych wyników, pomiary należy powtórzyć w innym terminie. Rzeczą kluczową do wykonania precyzyjnego pomiaru, jest użycie odpowiedniej klasy sprzętów, czyli między innymi mierników dźwięku. Do bardziej precyzyjnych i specjalistycznych pomiarów używa się zaawansowanego sprzętu, np. kamer akustycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana