USG genetyczne płodu
USG genetyczne płodu jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, mającym na celu wczesne wykrycie wad wrodzonych oraz wad genetycznych płodu. Jakie jeszcze możliwości daje to badanie, jak przebiega oraz w jakim momencie ciąży się je wykonuje, dowiedzą się Państwo z naszego artykułu.
Przebieg badania
USG genetyczne płodu wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży, między 11. tygodniem i 1. dniem, a 13. tygodniem i 6. dniem ciąży, oraz w drugim trymestrze, między 18. a 22. tygodniem ciąży. Żeby można je było wykonać, długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu musi wynosić od 45 do 84 mm.
Badanie zazwyczaj jest wykonywane przy użyciu głowicy przezbrzusznej. W przypadku znacznej otyłości matki wykorzystuje się głowicę przezpochwową. Trwa około 30 minut i jest całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jak tłumaczy nasz rozmówca z kliniki Sofimed w Krakowie – Przeprowadzenie badania ma sens tylko jeśli jest wykonywane przy użyciu wysokiej klasy aparatu USG. W naszej klinice do wykonywania USG genetycznego płodu wykorzystujemy aparat Voluson 730, dzięki któremu otrzymujemy bardzo wysoką jakość obrazu, która sprawdza się w dokładnej diagnostyce stanu płodu oraz w badaniu genetycznym.
W jakim celu wykonuje się badanie?
Wykonanie USG genetycznego płodu pozwala przede wszystkim na wczesne wykrycie różnego typu wad wrodzonych u dziecka, m.in. wad serca, wad układu kostnego, układu moczowego czy układu nerwowego. Także tzw. wad letalnych, tzn. takich, które nie rokują przeżycia dziecka po urodzeniu. Dzięki wczesnemu wykryciu możliwe jest rozpoczęcie leczenia jeszcze w łonie matki, zakończenie ciąży poprzez wykonanie cesarskiego cięcia oraz rozpoczęcie koniecznej interwencji specjalistycznej zaraz po urodzeniu dziecka.
Badanie umożliwia również określenie ryzyka wystąpienia wad chromosomowych, takich jak zespół Downa, Edwardsa, Turnera czy Peteau.
Ponadto badanie USG pozwala lekarzowi m.in. na ocenę rozwoju płodu, wykonywanych przez nie ruchów, dokonanie pomiaru odległości głowowo-siedzeniowej i dwuciemieniowej, długości pęcherza moczowego, długości kości szczękowej oraz lokalizacji kosmówki.
Wykonanie USG genetycznego płodu daje przede wszystkim dużo spokoju przyszłym matkom. Dzięki badaniu otrzymują bardzo wiele informacji na temat rozwijającego się dziecka, co pozwala na bardzo duży komfort psychiczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana