Jak pozbyć się zaćmy?
Zaćma, inaczej katarakta, to wrodzona lub degeneracyjna choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki. Mitem jest, że cierpią na nią wyłącznie ludzie starsi – katarakta może być zmorą człowieka w każdym wieku. Choć patogeneza zaćmy nie jest do końca znana, istnieje skuteczna metoda, która pozwala – dosłownie – pozbyć się zaćmy. O operacyjnym leczeniu zaćmy opowiemy bliżej w naszym artykule.
Leczenie zaćmy na przestrzeni lat
Zaćmę można leczyć wyłącznie operacyjnie poprzez jej usunięcie i wszczepienie nowej soczewki. Jeszcze do niedawna leczenie operacyjne zaćmy polegało na całkowitym usunięciu zmętniałej soczewki oka i umieszczeniu w jej miejsce sztucznej soczewki. Taka metoda leczenia powodowała jednak u pacjenta wysoką dalekowzroczność (nadwzroczność), dlatego po operacji usunięcia zaćmy pacjent bezwzględnie musiał korzystać z bardzo grubych szkieł korekcyjnych. Obecnie nie usuwa się całej soczewki, a jedynie jej przednią część lub wykorzystuje się specjalną aparaturę, która upłynnia zmętniałą soczewkę. W praktyce operacja zaćmy z użyciem nowoczesnej aparatury to trzy kroki: wykonanie małego nacięcia rogówki, wprowadzenie przez cięcie narzędzia, które dzięki zastosowaniu ultradźwięków upłynnia zmętniałą soczewkę i następnie ją usuwa, wprowadzenie sztucznej soczewki. Cała operacja trwa około 15-20 minut, a pacjent cały czas zachowuje świadomość i kontakt z operatorem – oko jest znieczulone za pomocą zaaplikowanych uprzednio kropli.
Nowoczesne soczewki przy operacyjnym leczeniu zaćmy
O nowoczesnych soczewkach wykorzystywanych przy leczeniu zaćmy opowiadają nam specjaliści ze Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego we Wrocławiu. Jako najczęściej wybierane soczewki wewnętrzgałkowe na świecie wskazuje się produkty AcrySof®. Są one produkowane przy użyciu materiału wykazującego maksymalną biozgodność z tkanką oka, co wpływa pozytywnie na dobre przyleganie do torebki soczewki (capsula lentis z łaciny), które jest zbudowana z błon z proteglikanów i włókien kolagenowych. To soczewki asferyczne, zapewniające zwiększoną wyrazistość i jakość obrazu – asferyczna optyka znacznie redukuje aberrację sferyczną, poprawiając kontrast widzenia. Dzięki zastosowaniu zintegrowanego z materiałem barwnika żółtego soczewka zapewnia odpowiedni kolor oraz właściwości filtrujące. Fachowcy wskazują, że właściwości filtrujące w tych nowoczesnych soczewkach wykorzystywanych przy leczeniu zaćmy odpowiadają naturalnej soczewce człowieka w wieku około 30 lat. Brzmi obiecująco, prawda? - Na koniec warto dodać, że wszczepienie soczewki AcrySof® po usunięciu zaćmy zapewnia siatkówce trwałą ochronę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana