Termostaty w przetwórstwie plastiku
Termostat jest urządzeniem, którego działanie polega na utrzymaniu wybranej wcześniej temperatury. To układ sterujący włączaniem i wyłączaniem urządzenia, które dostarcza ciepło lub takiego, które to ciepło odbiera. Termostaty mają szerokie zastosowanie w samochodach, klimatyzatorach i urządzeniach wykorzystywanych przy produkcji różnych materiałów. A jaka jest rola termostatów w przetwórstwie plastiku? Sprawdź!
Na czym polega przetwórstwo tworzyw sztucznych?
Przetwórstwo tworzyw sztucznych to proces, który polega na formowaniu konkretnych wyrobów z tworzyw sztucznych. Najczęściej do ich produkcji używa się surowców naturalnych i organicznych, takich jak celuloza, gaz łupkowy, a także ropy naftowej.
Jak dodaje ekspert z firmy Darsta:
Pierwszy etap produkcji tworzyw sztucznych to destylacja, na przykład ropy naftowej. Polega ona na wydzieleniu z niej frakcji, które mają różne temperatury wrzenia. Następnie dzięki procesowi polimeryzacji tworzy się z cząsteczek frakcji łańcuchy polimerowe, które mogą być termoplastami (podatnymi na działanie temperatur) lub przekształcić się w tworzywa termoutwardzalne.
Tworzywa termoutwardzalne w odróżnieniu od termoplastów nie miękną pod wpływem wysokiej temperatury.
Produkcja tworzyw sztucznych wymaga zastosowania jednej z technik przetwórstwa, aby nadać produktowi finalny kształt. Wyróżnia się tutaj:
- wytłaczanie,
- wtryskiwanie,
- prasowanie,
- odlewanie,
Rola termostatów w przetwórstwie plastiku
Precyzyjna regulacja temperatury jest często niezbędnym warunkiem do produkcji dobrej jakości wyrobów tworzyw sztucznych. Frakcje, bez względu na zastosowaną metodę obróbki, reagują na zakres właściwych dla nich temperatur.
Pod wpływem wysokiej temperatury mogą mięknąć, niskie je utwardzają, a czasem poddanie tworzywa działaniu odpowiedniej temperatury jest konieczne do utwardzenia finalnego materiału. W związku z tym na każdym etapie produkcji ważnym jest precyzyjne kontrolowanie i ustalenie właściwej temperatury. Umożliwiają to termostaty, czyli układy, których zadaniem jest sterowanie urządzeniami wytwarzającymi ciepło.
Kwestia termoregulacji jest szczególnie istotna w zakładach, które opierają produkcję na metodach wtryskowych. Odpowiednie nagrzanie formy, temperatura wtryskiwanej frakcji i wreszcie odpowiednio długi czas chłodzenia znacząco wpływają na jakość i wytrzymałość finalnego wyrobu.
Z racji tego, że tworzywa sztuczne mogą być produkowane z różnych surowców, przy wyborze odpowiedniego termostatu należy wziąć pod uwagę faktyczny zakres temperatur, z którymi będzie miał pracować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana