Sprawdzone środki do pielęgnacji podłóg drewnianych
Każda drewniana podłoga, np. panele czy podłoga korkowa, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli nie będziemy tego robić, to nasza podłoga po czasie stanie się brzydka i straci swoje właściwości. Przy wyborze nawierzchni do domu warto od razu zapoznać się z tym, jakie czynności są niezbędne przy ich pielęgnacji. Warto także zaopatrzyć się w środki do pielęgnacji podłogi. Gdzie znajdziemy takie preparaty?
Podłogi drewniane lakierowane
Najczęściej podłoga drewniana zostaje pokryta lakierem w celu jej ochrony. Lakier chroni drewno przed uszkodzeniami oraz zużyciem związanym z upływem lat. Lakierowanie ułatwia również ich mycie: z takiej podłogi można z łatwością wytrzeć rozlaną kawę czy herbatę. Należy jednak pamiętać, że każda podłoga drewniana nie lubi piasku, który działa na nią jak papier ścierny. Dotyczy to oczywiście również podłóg lakierowanych. Podłogi lakierowane nie lubią też przemeblowań – po przesuwaniu ciężkich mebli pozostają na niej ślady. Codziennie należy odkurzać taką podłogę, w celu usunięcia piasku. Taką podłogę trzeba często myć, jednak nie wolno używać środków zawierających tłuszcz, dlatego lepiej unikać środków uniwersalnych. Warto natomiast używać specjalnych środków do pielęgnacji podłogi – znajdziemy je w ofercie takich sklepów jak Melagu.pl. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na mydło do podłóg, które ma w składzie orzech kokosowy i olej sojowy. Świetnie nadaje się ono nie tylko do podłóg, ale także do innych drewien – blatów czy mebli. Warto pamiętać, by przed czyszczeniem podłogi dobrze ją przygotować, tzn. odkurzyć i zamieść. Należy także używać osobnych wiader do mydła z wodą i do brudnej wody oraz nie przecierać podłogi czystą wodą (zmyjemy w ten sposób mydło i warstwę ochronną, którą zostawi na powierzchni).
Podłogi drewniane olejowane
Podłoga, która została zaolejowaną, będzie nieco mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania niż lakierowana. Jednak przy zachowaniu odpowiednich technik pielęgnacyjnych będzie służyć przez lata. Zaletą olejowania podłogi jest zachowanie jej naturalnego wyglądu, przy tej metodzie widoczne są słoje drewna, co prezentuje się znacznie korzystniej. Do tego w przypadku miejscowego uszkodzenia takiej podłogi nie trzeba zdejmować całej warstwy oleju, w przeciwieństwie do lakierowanej. Należy tutaj stosować suche metody mycia, a także średnio co rok nanosić nową warstwę środka zabezpieczającego. Należy także chronić podłogę przed zarysowaniem przez meble, w tym celu należy użyć na każdą nogę mebla kawałek grubego filcu. Podłogę olejowaną należy w ciągu roku myć letnią wodą ze specjalnym środkiem. Świetnie nadaje się do tego olej pielęgnacyjny złożony z olejów roślinnych. Warto pamiętać, aby przed tą czynnością dokładnie umyć podłogę i pozostawić do wyschnięcia na przynajmniej 8 godzin, aby była całkowicie sucha, a sam olej wcierać w drewno tak długo, aż drewno się nasyci i poprawi swój wygląd. Po zaolejowaniu należy odczekać 24 godziny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana