Sposoby wykorzystania kotłów na słomę
Słoma to łodygi i liście dojrzałych roślin uprawnych takich jak rzepak czy mak. Przeważnie wykorzystuje się ją jako pokarm i ściółkę dla zwierząt hodowlanych. Odpowiednio przechowywana i poddana procesowi fermentacji słoma może być stosowana jako biopaliwo. Na rynku dostępne są też specjalistyczne kotły na słomę. Jakie mają zastosowanie? Dowiedz się więcej!
Czym są kotły na słomę?
Kotły na słomę to urządzenia, które umożliwiają uzyskanie energii w procesie spalania prasowanej słomy. Są one montowane przeważnie na terenach podmiejskich i wiejskich. Powodem jest łatwy dostęp do tego paliwa oraz możliwość zastosowania go do ogrzewania domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych i innych.
„Kotły na słomę są w stanie zapewnić ciepło do kilku budynków jednocześnie. Taka inwestycja wymaga jednak, oprócz zakupu kotła, przygotowania odpowiedniego magazynu dla tego biopaliwa. Takie pomieszczenie musi doskonale chronić surowiec przed wilgocią i deszczem, być przewiewne i zapewniać odpowiednią temperaturę, dzięki której słoma może się powoli suszyć. – omawia temat inwestycji w kotły na słomę ekspert z firmy Gizex.
Charakterystyka kotłów na słomę
Kotły na słomę umożliwiają zastosowanie jako surowca opałowego słomy. W związku z tym zaliczyć je można do grupy odnawialnych sposobów wytwarzania energii. Słoma w kotłach może być spalana w postaci sprasowanych kostek bądź po ich wcześniejszym rozdrobnieniu. Zależy to głównie od wielkości kotła i jego mocy.
Nowoczesne kotły na słomę mają wbudowane systemy elektronicznego sterowania, czujniki wody, dymu i wentylatory nadmuchowe, wspomagające spalanie paliwa. Kotły na słomę dostępne są w różnych wielkościach. Te większe, doskonale nadają się do ogrzewania kilku budynków gospodarczych. Mniejsze urządzenia są najczęściej stosowane do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki wolnemu spalaniu się paliwa, kotły na słomę są bardzo wygodne w użytkowaniu. Komorę spalania napełnia się 2-3 razy dziennie, a automatyczny układ sterowania pomaga utrzymać stałą temperaturę pomieszczeń w przeciągu całej doby – również w nocy.
Ważną cechą kotłów na słomę jest ich ekonomiczność. Słoma jest jednym z tańszych paliw, co może przełożyć się bezpośrednio na niewygórowany koszt ogrzewania. Dalekie jest także zagrożenie wyeksploatowania złóż słomy. Piece są intuicyjne i wygodne w obsłudze, a przy tym korzystanie z nich jest bardziej ekologiczne niż klasyczna, węglowa alternatywa. Wadą tego rozwiązania jest brak dofinansowań na stworzenie takich instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana