3 cechy, jakie powinna mieć dobra elewacja
Elewacja ma za zadanie przede wszystkim chronić ściany budynku przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak słońce czy deszcz. Jednocześnie musi zapewniać skuteczną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi przez wiele lat. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana fasada budynku gwarantuje również elegancki wygląd całej nieruchomości. Czym powinna cechować się dobra elewacja?
Wysoki stopień ochrony
Elewacja narażona jest na ciągły wpływ niekorzystnych czynników. Zimą i jesienią największym zagrożeniem dla stanu ścian zewnętrznych staje się niska temperatura oraz wilgoć związana z opadami śniegu czy deszczu. Latem z kolei spory problem stanowi duże nasłonecznienie, które może powodować blaknięcie lub nawet pękanie fasady. Dlatego też podczas wyboru elewacji należy uwzględnić specyficzne warunki panujące w miejscu, w którym znajduje się budynek.
Przykładowo tynki silikonowe zaleca się stosować w przypadku obiektów narażonych na intensywne zabrudzenie, powstających np. w sąsiedztwie rejonów przemysłowych lub dróg o dużym natężeniu. Dzięki własnościom hydrofobowym powierzchnia takiej elewacji nie przyciąga cząsteczek wody, tym samym utrudniając osadzanie się brudu. W przypadku budynków w bezpośrednim sąsiedztwie lasów lub jezior, gdzie jest duża wilgotność, wykonuje się elewację odporną na porastanie przez glony, algi oraz grzyby rozkładu pleśniowego.
Estetyka fasady
Na estetykę elewacji składa się kilka czynników, takich jak np. kolor i faktura. Oprócz tego duży wpływ na finalny wygląd domu ma również odporność produktu na porastanie i zanieczyszczenia. Poszukując najlepszego rozwiązania, warto sprawdzić np. ofertę firmy SYLMAG.
W asortymencie sprzedawców dostępne są różne rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego. Zależnie od potrzeb, do wykonania fasady budynku można wykorzystać:
tynk,
drewno,
wykończenie betonowe,
siding winylowy,
elewacje drewnopodobne,
panele Kerrafont,
panele boazeryjne PCV.
Trwałość elewacji
Bezpośredni wpływ na długowieczność elewacji mają warunki atmosferyczne, przede wszystkim temperatura i wilgotność powietrza w trakcie aplikacji. Jesienią i zimą konieczne jest wykorzystanie specjalnych technologii, aby zapewnić wytrzymałość fasady.
Mówiąc o trwałości elewacji, trzeba wspomnieć o hydrofobowości, czyli zdolności powierzchni do odpychania wody, a wraz z nią zmywania z powierzchni zanieczyszczeń. Fasada zabezpieczona produktem o cechach hydrofobowych utrudnia pyłkom, zarodnikom i kurzowi osadzanie się na powierzchni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana