Sposoby leczenia nadpotliwości
Nadpotliwość to bardzo przykra dolegliwość, która nie tylko skutecznie utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie, ale może być również przyczyną zaniżonej oceny, poczucia wstydu, braku pewności siebie w interakcjach międzyludzkich – wszystkie te czynniki mogą z kolei prowadzić nawet do poważnych zaburzeń psychicznych. I choć współczesna medycyna dalej nie zna dokładnych przyczyn nadpotliwości, to istnieją już skuteczne metody radzenia sobie z nią.
Czym jest nadpotliwość?
Nadpotliwość to nadmierna aktywność gruczołów potowych, które możemy podzielić na gruczoły ekrynowe oraz apokrynowy. Gruczoły ekrynowe zlokalizowane są na powierzchni praktycznie całego ciała, jest ich blisko dwóch milionów – odpowiedzialne są za termoregulację organizmu. Gruczoły apokrynowe z kolei zlokalizowane są w dołkach pachowych, w okolicach narządów płciowych, powiek, brodawek sutkowych i odbytu – zwane sa również gruczołami zapachowymi, gdyż pot przez nie wydzielany zostaje po wydostaniu się na powierzchnię skóry rozłożony na substancje aromatyczne, indywidualne dla każdego człowieka. Dzienna porcja potu wydzielana przez zdrowego człowieka wynosi około 800 ml – u osoby nadpotliwej ilość ta może osiągnąć nawet kilka litrów. Proces ten jest całkowicie poza kontrolą – osoba chora poci się niezależnie od warunków pogodowych, temperatury, podejmowanej aktywności, czy stanów emocjonalnych. Zwiększony wysiłek, stres oraz wyższa temperatura dodatkowo wzmagają pocenie. Problemy z nadpotliwością pojawiają się zazwyczaj w drugiej oraz trzeciej dekadzie życia.
Jak sobie radzić z nadpotliwością?
Nadpotliwość jest bardzo uciążliwą dolegliwością, na szczęście istnieją metody pozwalające zmniejszyć jej skutki, lub całkowicie wyeliminować objawy. Oto kilka z nich:
Zimne prysznice
Pod wpływem zimna ujścia gruczołów potowych kurczą się, zmniejsza się więc ich przepustowość. Dlatego warto codzienną toaletę zakończyć krótkim, zimnym prysznicem.
Odpowiednia bielizna
Na co dzień powinniśmy zakładać bieliznę z oddychających materiałów, takich jak len lub bawełna. Umożliwiają one swobodne odparowanie wilgoci.
Odpowiednia dieta
To, co jemy, ma bardzo duży wpływ na gospodarkę wodną naszego organizmu. Powinniśmy unikać ostrych przypraw, słodyczy, dużych ilości mięs, czosnku czy cebuli. Ograniczmy również spożycie alkoholu, gdyż działa on odwadniająco na organizm. Zamiast niego warto zastosować napary z szałwii lub mięty.
Antyperspiranty
Na rynku istnieje kilka medycznych kosmetyków ograniczających pocenie, dostępnych zarówno w kulce, jak i w sprayu. Są one znacznie skuteczniejsze niż zwykłe dezodoranty.
Zabiegi
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej, skierowanych do osób zmagających się z nadpotliwością. Jednym z nich leczenie toksyną botulinową, potocznie zwaną botoksem. Toksyna wstrzykiwana jest pod pachami, w dłonie, stopy oraz twarz, gdzie poraża nadaktywne gruczoły potowe. Skuteczność tej metody wynosi około 90%, jednak należy ją powtarzać średnio do 6-12 miesięcy – zabieg znajdziemy w ofercie przychodni medycyny estetycznej High-Med. Innym zabiegiem jest jonoforeza, stosowana głównie przy leczeniu nadpotliwości stóp oraz dłoni – polega ona na uszkodzeniu kanałów jonowych gruczołów potowych za pomocą prądu oraz środków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Obie metody są zabiegami nieinwazyjnymi. Istnieją również metody chirurgiczne, np. torkoskopowa sympatektomia piersiowa, polegająca na usunięciu lub wyizolowaniu nerwów, przesyłających impulsy do gruczołów potowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana