Serwery dla sądownictwa – dlaczego są ważne?
Gdy myślimy sąd – widzimy stosy akt procesowych i pochylonego nad nimi sędziego, który orzeka w jakiejś sprawie. Jednak ta rzeczywistość już nie jest prawdziwa. Dzisiejsze sądy to zinformatyzowane oddziały, które na swoich serwerach posiadają setki tysięcy dokumentów wyjątkowo ważnych, a czasami nawet tajnych. Co znajduje się na nich? Czy te dane są tam bezpieczne?
Czego sądy wymagają od serwerów?
Przede wszystkim bezpieczeństwa. To podstawowa kwestia, jeśli chodzi o serwery dla sądu, ponieważ dane jakie będą przechowywane, są pilnie strzeżone, tajne lub poufne. Kolejną kwestią, jaką wymaga się od serwerów to szybkość dostępu do danych. Po to, aby uniknąć przeciążeń lub przerw w pracy. Gdy pracownik sądu, sędzia lub ktokolwiek inny będzie potrzebować dostępu do danych, ma mieć możliwość szybkiego pobrania. Wszystko po to, aby sprawy sądowe odbywały się sprawniej. Następna kwestia to minimalna awaryjność serwera. Jakiekolwiek problemu w funkcjonowaniu serwera, oznaczają problemu w funkcjonowaniu również i sądu. Dlatego serwer dla sądu powinien być minimalnie awaryjny. Ważną kwestią jest również sprawny i szybki dostęp administratorów do serwera, w celu naprawienia usterek, awarii czy usprawnienia pracy.
Jakie zagrożenia niesie ze sobą wyciek danych z serwera sądu?
Wyciek danych z jakiejkolwiek instytucji publicznej jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa zarówno kraju, jak i ludzi. Sprawy karne toczące się mogłyby nie zostać nigdy zakończone, dowody mogłyby zniknąć bez śladu, ekspertyzy sądowe, decyzje czy treści przesłuchania świadków. Również w sprawach, w których wyroki zapadły mogłyby obrócić niepożądane kierunki. Dane świadków koronnych oraz ich rodzin zostałyby ujawnione. Nawet dane pracowników sądów mogłyby zostać wykorzystane. Dlatego bezpieczeństwo danych to główna cecha serwera, który miałby obsługiwać sąd.
Jak więc wybrać odpowiedni serwer dla sądu?
Najpierw określić należy wymagania względem serwera. Bezpieczeństwo danych, szybki dostęp oraz zdalny panel kontroli dla administratorów. To tylko trzy przykłady z całej gamy wymagań, jakie serwery dla sądu muszą spełnić. Te spełniające większe wydajności, pracujące na ważnych danych oraz chroniące je skutecznie zazwyczaj składają się na całe serwerownie. W szafach serwerowych umieszczanie są serwery rack. Przykładem takiego serwera mogą być Serwery Dell R7425. Cechuje je doskonała ochrona danych, zdalny dostęp administratorów do panelu kontroli dzięki specjalnemu oprogramowaniu oraz specjalne dwa procesory AMD EPYC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana