Rury ze szwem i bez szwu – porównanie
Rury stalowe to jedne z najbardziej uniwersalnych wyrobów hutniczych, które znajdują wiele zastosowań w szeroko pojętym przemyśle. Powszechnie wykorzystuje się je np. w budownictwie, gdzie służą jako elementy konstrukcji i są niezbędnym elementem instalacji przeznaczonych do przesyłu mediów. Z uwagi na tak zróżnicowane przeznaczenie rur, wyróżniamy wiele rodzajów tych materiałów. Możemy je podzielić m.in. na szwowe i bezszwowe. Co to oznacza?
Rury ze szwem
Podział rur na szwowe i bezszwowe odnosi się do rodzaju techniki służącej do uzyskania ciągłości struktury przy tworzeniu profilu zamkniętego. W przypadku rur ze szwem mamy do czynienia z sytuacją, w której taka ciągłość zapewniona jest poprzez trwałe połączenie ze sobą krawędzi obrabianego materiału. Do produkcji tego typu rur wykorzystuje się blachę stalową w postaci arkuszy lub taśm, które zwija się w taki sposób, by ich brzegi zachodziły na siebie (łączenie na zakładkę) bądź schodziły się ze sobą (łączenie na styk). Jeśli chodzi o techniki wykorzystywane w procesie łączenia krawędzi, to w tym celu stosuje się zgrzewanie lub spawanie.
-W praktyce oznacza to, iż ukształtowana rura jest zgrzewana z zastosowaniem prądu, charakteryzującego się wysoką częstotliwością bądź spawana, do czego wykorzystuje się technologię łuku krytego lub spawania metodą TIG, czyli z udziałem osłony gazu obojętnego.
- Tłumaczy specjalista reprezentujący firmę Lebal, która oferuje wyroby hutnicze i zajmuje się skupem i sprzedażą złomu stalowego. - W wyniku tych zabiegów na powierzchni profilu pozostaje widoczna spoina, którą poddaje się rozgrzewaniu i wykończeniu.
Walcowane na zimno rury ze szwem mogą mieć bardzo duże średnice, a dzięki rozwojowi technologii wykonanie łączenia nie obniża jakości i wytrzymałości tych wyrobów.
Rury bezszwowe
Rury pozbawione szwu charakteryzują się gładką, jednolitą powierzchnią pozbawioną spoiny. Aby uzyskać taki efekt, wykorzystuje się metodę walcowania na gorąco, która polega na obróbce bloku stalowego w wysokiej temperaturze. W tak przygotowanym materiale wykonuje się otwór o określonej średnicy, a całemu elementowi nadaje się pożądaną długość w procesie walcowania. Taki sposób obróbki sprawia, że gotowa rura charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i doskonałą szczelnością, dzięki czemu nadaje się do zastosowań ciśnieniowych, technicznych i mechanicznych w wyjątkowo trudnych warunkach, np. w instalacjach gazowych oraz w konstrukcjach budynków i pojazdów. Podsumowując, rury bezszwowe i ze szwem różnią się technikami wytwarzania, a ich wybór powinien być uzależniony od przeznaczenia danej konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana