Jak zbudowane są chwytaki przemysłowe?
Chwytaki przemysłowe są urządzeniami niezbędnymi w zakładach produkcyjnych. Umożliwiają precyzyjny uchwyt i przeniesienie wyrobu w wyznaczone miejsce. W zależności od tego, gdzie i do jakich prac są używane, różnią się rodzajem ramion i sposobem budowy, ale zasada ich działania pozostaje ta sama. Jak skonstruowane są te urządzenia i gdzie znajdują zastosowanie? Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Chwytaki służą do tego, by maksymalnie zautomatyzować proces produkcyjny. Umożliwiają szybkie i precyzyjne odebranie gotowego produktu z maszyny i przeniesienie go w inne miejsce. Dzięki temu wytwarzanie różnego typu elementów jest bardzo sprawne i wymaga minimalnego udziału operatora. Według pracownika firmy GRIPPER POL z Obornik Wielkopolskich chwytaki mogą być skonstruowane w różny sposób, choć wszystkie działają na tej samej zasadzie. Kształt ramion jest uzależniony od tego, jaki rodzaj materiału przenoszą.
Budowa chwytaków
Urządzenia te stanowią wyposażenie jednostki kinematycznej maszyny manipulacyjnej. Są używane do różnych zadań. Budowa chwytaków przemysłowych pozwala między innymi na montaż i testowanie elementów, ich sortowanie oraz paletyzację. Podstawowe części konstrukcyjne tych urządzeń stanowią: zespół napędowy, część przenosząca napęd oraz końcówka chwytna. W większości chwytaków końcówki są wymienne, by można było dostosować je do rodzaju przenoszonego materiału.
Urządzenia mogą być wyposażone w napęd pneumatyczny, elektryczny lub hydrauliczny. Jego moc musi pozwalać maszynie na uchwycenie przedmiotu i przełożenie go w szybkim tempie w odpowiednie miejsce. Niezwykle ważna jest tutaj precyzja i czas. Końcówki chwytne mogą być zamontowane na ramieniu robota lub na specjalnym łańcuchu kinematycznym manipulatora.
Rodzaje urządzeń
W zależności od tego, co będą przenosić, chwytaki są wyposażone w różnego rodzaju końcówki chwytne. Chwytaki kątowe są stosowane tam, gdzie bardzo istotna jest precyzja kąta rozwarcia ramion, który może wynosić od 30 do 180 stopni. Typ palcowy jest używany do odbierania elementów z formy wtryskowej, natomiast urządzenia o działaniu równoległym służą do pobrania przedmiotu przemieszczającego się na taśmie produkcyjnej.
Szeroki wybór różnego typu urządzeń pozwala na dostosowanie ich do konkretnych potrzeb zakładu produkcyjnego. Są to niezwykle wszechstronne maszyny, dzięki którym praca może być wykonywana znacznie szybciej i efektywniej. Można je spotkać niemal wszędzie tam, gdzie na masową skalę produkuje się różnego rodzaju elementy przy użyciu zautomatyzowanych linii produkcyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana