Różnice między pianką otwarto- i zamkniętokomórkową
Izolacje z pianki poliuretanowej wykonywane metodą natryskową obecnie stosowane są do ocieplania wszystkich typów budynków – mieszkalnych, użyteczności publicznej, przemysłowych i gospodarczych. Wykorzystanie technologii natryskowej w dociepleniach pozwala na szybkie stworzenie izolacji lekkiej oraz jednolitej, a więc wolnej od mostków termicznych i wyjątkowo trwałej.
Do cech wspólnych obu typów pianek PUR – i wszystkich produkowanych z nich materiałów budowlanych – należy zaliczyć doskonałe właściwości w zakresie izolacji termicznej i akustycznej oraz wyjątkową wytrzymałość. Między pianką otwarto- i zamkniętokomórkową istnieją różnice strukturalne, wpływające na właściwości, a co za tym idzie również możliwości ich wykorzystania. Istotę tych różnic wyjaśnił nam ekspert z firmy IzolByd:
Podczas doboru właściwego typu pianki PUR zawsze kierujemy się przede wszystkim miejscem jej zastosowania. Rekomendowanym wyborem na zewnątrz i w innych miejscach narażonych na wilgoć, a więc np. do izolacji fundamentów jest pianka zamkniętokomórkową. Natomiast do ocieplania poddaszy i wewnętrznych przegród budowlanych najczęściej stosuje się piankę otwartokomórkową, która po pierwsze jest lżejsza, a po drugie ułatwia odprowadzenie wilgoci z budynków.
Sztywne izolacje z zamkniętokomórkowej pianki PUR
Zgodnie z normą jakości ISO 4590 w twardych piankach poliuretanowych zawartość komórek zamkniętych dochodzi nawet 90%. Taka struktura skutkuje bardzo dobrą odpornością na oddziaływanie wilgoci – absorbcja wody nie przekracza 2%, co w praktyce oznacza, że pianka zamkniętokomórkowa doskonale radzi sobie m.in. w funkcji hydroizolacji fundamentów oraz izolacji posadzek na gruncie. Zwarta struktura pianki zwiększa nie tylko jej sztywność, ale też wytrzymałość na ściskanie, dlatego wykonywane z niej izolacje mogą służyć również wzmocnieniu konstrukcji budowlanej. Ocieplenia ze sztywnej pianki są bardzo szczelne, co w zależności od planowanego wykorzystania może okazać się zaletą lub wadą; ponieważ przepuszczają powietrze w mocno ograniczonym zakresie, nie stosuje się ich w miejscach, gdzie wymagana jest wymiana powietrza z otoczeniem.
Elastyczne ocieplenia z otwartokomórkowej pianki PUR
W strukturze pianki otwartokomórkowej zawartość komórek zamkniętych nie przekracza 20%; właśnie dlatego nie zaleca się jej stosowania w miejscach narażonych na bezpośrednie oddziaływanie wody. Przewaga komórek otwartych ma jednak niewątpliwe zalety, przekłada się bowiem na mniejszą masę izolacji i lepszą zdolność odprowadzania wilgoci na zewnątrz budynków, co ma olbrzymie znaczenie przy docieplaniu ścian domów i obiektów inwentarskich. Odpowiednio gruba warstwa izolacji z pianki otwartokomórkowej skutecznie zapobiega utracie ciepła, ale jednocześnie nie pozwala na osiadanie wilgoci na ścianach i stropach – dzięki temu budynek oddycha i panuje w nim zdrowy klimat. Ponieważ pianka otwartokomórkowa jest bardzo lekka, nie obciąża elementów konstrukcyjnych budynków i może być bezpiecznie stosowana do docieplania ocieplania stropodachów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana