Rower turystyczny – czyli jaki?
Rower turystyczny służy uprawianiu turystyki rowerowej. To nadal nic Ci nie mówi, prawda? Jeśli zastanawiasz się, w czym konkretnie przysłuży Ci się ten rodzaj roweru oraz czy wśród rowerów trekkingowych (tak też się je nazywa) znajdują się specjalne modele, zapraszamy do lektury. Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz rower turystyczny.
Rowery turystyczne, czyli trekkingowe sprawdzają się zarówno w codziennej komunikacji, jak i na wyprawach. Dają tyle korzyści, co rower szosowy i górski łącznie, chociaż pozbawione są tego, co najbardziej specyficzne dla obu tych typów – mówi ekspert z firmy ROW MOT.
Rower turystyczny – charakterystyka
Właściwsza nazwa dla roweru turystycznego to rower trekkingowy, który właśnie w turystyce jest wykorzystywany. Nazwa rower turystyczny natomiast swoją genezę bierze od linii dwuśladów wyprodukowanych przez firmę Romet w Polsce w latach ’70. To taka ciekawostka, a teraz do konkretów. Rower trekkingowy łączy w sobie zalety roweru górskiego i szosowego. Służy długim wyprawom po różnej nawierzchni. Sprawdzi się zarówno na gładkim asfalcie (tym naszym polskim dziurawym też), jak i nierównych leśnych czy polnych drogach. Charakteryzuje się dużym obwodem kół najczęściej 28 lub 29 cali, dzięki czemu jazda jest łatwiejsza. Bieżnik kół jest węższy i gładszy od bieżnika kół roweru górskiego. Przerzutki wspomagają jazdę na stromych podjazdach. Rower turystyczny zbudowany jest z aluminium, stali lub karbonu. Konstrukcja ramy pozwala na bardziej wyprostowaną jazdę, dzięki czemu nie obciążasz pleców. Dodatkowym wyposażeniem roweru trekkingowego jest bagażnik oraz amortyzator (daje ulgę nadgarstkom na bujnie rozsianych ubytkach drogowych).
Najistotniejszą cechą roweru turystycznego jest wygoda. W trakcie jazdy powinieneś czuć się na tyle komfortowo, żeby móc z łatwością pokonać setki kilometrów, jeśli tylko pozwoli Ci na to kondycja. Zachęcamy do takich wypraw, wspomina się je z dumą do końca życia.
Rodzaje rowerów trekkingowych
Rowery turystyczne dzielą się na damskie i męskie. Skąd ten podział? Rower dostosowany do wielogodzinnych, a niekiedy parodniowych wypraw musi być wygodny. Żeby taki był, musi być dopasowany do właściciela. Panie są z reguły – choć nie wszystkie – drobniejsze od panów. Stąd też rowery trekkingowe damskie mają niższą ramę i szersze siodełko. Męski odpowiednik jest nieco cięższy, ma wyżej położoną ramę. Rozróżnienie na rower damski i męski może też dotyczyć stylistyki. Szukając roweru dla siebie, natkniesz się jeszcze na rower trekkingowy krosowy lub rower trekkingowy cross. Od zwykłego roweru turystycznego odróżnia go brak akcesoriów. Przeznaczony bardziej do jazdy po szosie i mało wymagającym terenie.
Którą opcję wybrać? To pytanie najlepiej skierować do pracownika sklepu rowerowego. Wybierz się do stacjonarnego sklepu, w którym możesz sprawdzić, czy wysokość ramy jest w porządku, czy rower ma odpowiednią wagę. I zawsze możesz poprosić o radę wykwalifikowanego pracownika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana