Czym wyróżnia się tradycyjny schab wędzony?
Schab to mięso wieprzowe, które w polskich domach najczęściej spożywane jest po usmażeniu na patelni w ramach niedzielnego obiadu. Warto jednak pamiętać o innych sposobach przyrządzenia tego rodzaju mięsa, np. o wędzeniu. Aromat, smak i soczystość tak przygotowanego posiłku zaskoczy niejednego smakosza. Czym właściwie różni się schab wędzony od tego upieczonego lub usmażonego?
Tradycyjny schab wędzony, czyli wspaniały smak i aromat
Schab wędzony charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, przy jednoczesnym zachowaniu swojskiego smaku i zapachu. Jest to więc produkt idealny szczególnie dla osób ceniących sobie wartościowe produkty o klasycznym aromacie. Tradycyjny schab wędzony, o charakterystycznym smaku i zapachu, bardzo często gości na świątecznym stole. Wiele osób nie wyobraża sobie Wielkanocy czy Bożego narodzenia bez wysokiej jakości wyrobów mięsnych, np. z Masarni Cekcyn.
Wysoką jakość wędzonki można uzyskać tylko poprzez wykorzystanie najlepszej jakości mięsa i klasycznych metod wędzenia. Najlepiej sprawdzają się do tego naturalne przyprawy i mięso od sprawdzonych, lokalnych dostawców. Ważne, aby używane produkty nie zawierały sztucznych wzmacniaczy smaku czy fosforanów. Duże znaczenie ma również przebieg samego procesu obróbki. Wędzenie umożliwia skuteczne pozbycie się wody z mięsa pod wpływem ciepła z palonego drewna. Takie działanie przedłuża jego świeżość i jednocześnie dodaje mu charakterystycznego, tradycyjnego smaku i zapachu.
Wędzenie — co warto o nim wiedzieć?
Oprócz najwyższej jakości składników i odpowiedniego przygotowania mięsa poprzez peklowanie, ociekanie i suszenie, duże znaczenie odgrywa również sam proces wędzenia. To jaki kolor, smak i zapach będzie miał schab, zależy od rodzaju wykorzystanego drewna. Najczęściej wybiera się tworzywo z drzew liściastych takich jak buk, dąb czy olcha, ale także z drzew owocowych. Warto zwrócić uwagę na wilgotność drewna, która powinna wynosić około 25%. Podczas wędzenia istotne jest także utrzymanie właściwej temperatury i stężenia dymu.
Dym wędzarniczy powstaje w wyniku niecałkowitego spalania drewna i jego pochodnych. Jest to więc mieszanka różnorodnych substancji gazowych, pary i sadzy. Największe znaczenie w procesie obróbki, między innymi tradycyjnego schabu wędzonego, mają fenole — aromaty wchłaniane przez mięso. Stanowią one jeden z podstawowych elementów związków żywicznych. Ogromne znaczenie w trakcie wędzenia ma gęstość dymu i stopień przenikania wydzielających się substancji chemicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana