Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych
Ubezpieczenia komunikacyjne dotyczą posiadanych pojazdów. Są one przeznaczone do pokrywania kosztów związanych ze stratami poniesionymi przez kierowców w wyniku niepożądanych zdarzeń na drodze. Wyróżnia się między innymi ubezpieczenia komunikacyjne obowiązkowe, a także dobrowolne. Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wspomnianych świadczeń.
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne
W Polsce obowiązkowe jest tylko jedno ubezpieczenie komunikacyjne – OC. Należy je wykupywać co roku. Obowiązek ten dotyczy właścicieli nie tylko samochodów, ale również między innymi motorowerów czy przyczep. Tego typu ubezpieczenie komunikacyjne stanowi zabezpieczenie finansowe w razie strat materialnych, ale również w wypadku urazów poszkodowanych, za które odpowiedzialny jest kierowca. Wspomniane świadczenia są oferowane przez specjalistyczne firmy, jak na przykład Centrum Ubezpieczeniowe. Nie należy zapominać o ubezpieczeniu OC, gdyż zaniedbanie tej kwestii generuje ryzyko poniesienia wysokiej kary. Zdecydowanie warto pamiętać o tym co roku, bo możliwe jest uzyskanie naprawdę dużego odszkodowania. Wypadki zdarzają się każdemu i lepiej przygotować się na niepożądane zdarzenia, tak aby pozbyć się przynajmniej jednego problemu, jakim jest odpowiedzialność finansowa. Stłuczki i kolizje to nieprzyjemne doświadczenia same w sobie, nie warto zatem dokładać sobie stresu.
Inne ubezpieczenia komunikacyjne
OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce, jednak wielu kierowców decyduje się również na ich inne rodzaje. Przykład stanowi AC, czyli tak zwane Autocasco. W odróżnieniu od OC świadczenie jest przeznaczone dla osoby, która wykupuje polisę. To ubezpieczenie komunikacyjne stanowi ochronę w razie uszkodzenia pojazdu lub kradzieży auta czy jego elementów. Przed zakupem należy upewnić się jednak, czy zakres oferty nie jest w jakiś sposób ograniczony. Inny przykład to Assistance. Istnieją różne warianty tego ubezpieczenia, dlatego każdy kierowca może wybrać opcję, która najlepiej odpowiada jego potrzebom. W związku z szerokim wyborem ofert należy dokładnie się z nimi zapoznać, tak aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z niedoinformowaniem. Ostatni przykład to ubezpieczenie NNW. Wspomniany skrót pochodzi od zwrotu „następstwa nieszczęśliwych wypadków”. Dotyczy ono zagrożeń związanych ze zdrowiem i życiem osób poruszających się danym pojazdem. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych, aby być gotowym na ewentualne niespodziewane zdarzenia na drodze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana