Rodzaje płyt głównych. Która z nich najlepiej nada się do Twojego PC-ta?
Płyta główna (MOBO – motherboard) jest najważniejszym komponentem komputera. To w niej mieszczą się procesory i pamięć operacyjna, ewentualnie gniazda umożliwiające podłączenie ich oraz kart rozszerzających PCI, dysków twardych, napędów optycznych, zasilaczy i złącz klawiaturowych. Podczas wyboru płyty głównej trzeba więc brać pod uwagę przede wszystkim jej kompatybilność z pozostałymi komponentami PC-ta.
Ponieważ zadaniem płyty głównej jest umożliwienie prawidłowej współpracy pozostałych elementów zestawu, możemy nazwać ją swego rodzaju szkieletem PC-ta. Chociaż jej wpływ na wydajność komputera jest mniejszy niż procesora, a w przypadku graczy — karty graficznej, trafiony zakup pomoże wykorzystać maksimum możliwości PC-ta bez przepłacania.
Rodzaje płyt głównych — formaty
MOBO różnią się między sobą wielkością. Format płyty głównej związany jest z ilością przyłączy i wpływa na to, do jakiej obudowy będzie pasowała. 3 najczęściej spotykane formaty płyt głównych do komputerów osobistych to:
- ATX – spotykany w większości tradycyjnych PC-tów, często w obudowach typu Tower, maksymalne wymiary płyty to 305 × 244 mm;
- Micro-ATX – do wykorzystania w tradycyjnych komputerach i tych z obudową Micro-ATX, 244 × 244 mm;
- Extended ATX (E-ATX) – używane głównie w serwerach, ale też PC-tach dla graczy i profesjonalistów, posiadają więcej gniazd i portów; 305 × 330 mm.
Płyta główna i procesor
O tych dwóch komponentach nie można mówić osobno. Składając komputer, musisz dobierać płytę główną do procesora lub odwrotnie, procesor wybierz pod płytę. Procesor podłączany jest do płyty główniej przez tzw. socket, czyli gniazdo. Oznacza to, że jedno musi pasować do drugiego. Ponieważ sockety na MOBO różnią się między sobą nawet w obrębie oferty poszczególnych producentów, podczas zakupu musisz zachować czujność. Przykładowo, z płytą główną MSI CREATOR X299 (socket 2066) będą współpracowały procesory INTEL X-Series, ale wcześniejszych generacji tego samego producenta – już nie. Obsługiwany typ procesora jest więc pierwszym punktem, jaki musisz sprawdzić w specyfikacji technicznej płyty głównej.
Chipset płyty główniej
Chipset płyty głównej odpowiada za przepływ informacji między poszczególnymi podzespołami komputera, toteż wpływa na jego ogólną wydajność. Planujesz zainwestować w dobry procesor? Pamiętaj, że przy MOBO ze słabym chipsetem komputer i tak nie wykorzysta pełni jego możliwości. Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów dostępnych chipsetów, ponieważ każda płyta posiada inny zestaw. Różnią się między sobą przeznaczeniem i oczywiście ceną – mówi ekspert z firmy ProPCnet.
W PC-tach dla graczy dobrze radzą sobie MOBO z chipsetem B. Chociaż z założenia przeznaczone są do zastosowań biznesowych, wysoka wydajność i obsługa wielu funkcji pozwala na płynną i dynamiczną grę. Najbardziej zaawansowanym użytkownikom poleca się płyty główne Z lub X, które dają szerokie wsparcie dla OC. Jednak wysokie ceny takich komponentów sprawiają, że używane są one rzadko, głównie do podkręcania procesorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana