Rodzaje maszyn stosowanych w obróbce plastiku
Tworzywa sztuczne, nazywane plastikiem, to materiały syntetyczne wykorzystywane do produkcji wyrobów, towarzyszących nam na każdym kroku. Wytwarza się z nich przedmioty codziennego użytku, części urządzeń AGD i RTV oraz wiele więcej. Obróbka plastiku wymaga jednak zastosowania specjalistycznych narzędzi formujących i tnących. Sprawdźmy zatem, jakie urządzenia powinny się znaleźć w parku maszynowym firmy, zajmującej się obróbką plastiku?
Jakie są metody obróbki plastiku?
Tworzywa sztuczne cenione są za trwałość, lekkość i odporność na substancje chemiczne. Ich zaletą jest również stosunkowa łatwość obróbki. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest obróbka skrawaniem. Polega ona na mechanicznym kształtowaniu danego elementu. Odbywa się to najczęściej poprzez: frezowanie, toczenie, szlifowanie, wiercenie, gwintowanie, gięcie lub wytłaczanie. Trzeba też pamiętać, aby dopasować metodę obróbki do parametrów tworzywa, a te w zależności od rodzaju plastiku mogą się znacznie różnić.
Jak zatem widać, wachlarz metod stosowanych podczas obróbki tworzyw sztucznych jest bardzo szeroki. Jeśli więc poszukujemy odpowiedniej maszyny, warto zapoznać się z ofertą firmy LF z Bierunia, która specjalizuje się w produkcji różnego typu obrabiarek do plastiku, metalu, drewna, a nawet aluminium. Proponowane maszyny to rozwiązania trwałe, nowoczesne, funkcjonalne i wydajne. Wśród nich dużą grupę stanowią obrabiarki wyposażone w zautomatyzowany moduł CNC, dzięki któremu obróbka przebiega jeszcze sprawniej.
Jak wybrać obrabiarkę do plastiku?
Poszukując urządzenia, którym będzie można obrabiać tworzywa sztuczne, trzeba przede wszystkim określić, z jakim typem plastiku będą one miały do czynienia najczęściej, a także, w jaki sposób będzie on obrabiany. Jeśli chcemy uzyskać przedmioty o odpowiednim kształcie i rozmiarze, powinniśmy wybrać tokarkę. Gdy dodatkowo zależy nam na gładkiej i równej powierzchni, należy użyć szlifierki, która usunie wszystkie ostre krawędzie.
Jeśli na obrabianym materiale mają powstać rowki, kanaliki, czy inne kształty, wtedy najlepiej sprawdzi się frezarka do tworzyw sztucznych. W przypadku produkcji wielkoseryjnej warto wybrać frezarkę z modułem CNC, która pozwala na produkcję dużych ilości elementów o identycznych parametrach technicznych. Z kolei, gdy wytwarzany produkt musi posiadać otwory montażowe, trzeba zastosować wiertarkę. Natomiast w przypadku konieczności precyzyjnego cięcia doskonale sprawdzą się piły i plotery.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana