Rodzaje krat pomostowych
Ciągi komunikacyjne w wielu przypadkach wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Bardzo często w tym celu stosuje się specjalne kraty pomostowe, dzięki którym możliwe jest bezpiecznie przemieszczanie się – nie tylko na dużych wysokościach, ale również nad otworami w gruncie. W zależności od zapotrzebowania stosuje się odpowiednie rodzaje tego typu wyposażenia.
Kraty pomostowe – czym dokładnie są?
Kraty pomostowe nazywa się również określeniem wema. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w ciągu komunikacyjnym:
- wysokościowym,
- gruntowym.
Wyposażenie, dzięki swojej konstrukcji oraz oferowanym możliwościom, jest stosowane na szeroką skalę. Wykorzystuje się je między innymi w zakładach przemysłowych, oczyszczalniach ścieków, gospodarstwach rolnych, galeriach handlowych, czy magazynach.
Specjalista z firmy STOMAR Sp. z o.o. zauważa: Kraty bardzo często wykorzystywane są w sytuacjach, kiedy konieczne jest doprowadzenie bezpiecznego przejścia z jednego budynku do drugiego – w szczególności, kiedy trasa znajduje się na pewnej wysokości. Szybkie przejście nad liniami produkcyjnymi jest szczególnie istotne w przypadku dużych przedsiębiorstw, gdzie strata czasu nie jest dopuszczalna.
Z uwagi na sposób montażu – najczęściej na wysokości – kluczowa jest sama konstrukcja, jak również technologia, na podstawie której produkowane są kraty pomostowe. Przekłada się to na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Producenci wyposażenia wykonują je z najlepszych materiałów dostępnych na rynku. Dzięki temu są one odporne na działanie szkodliwych czynników takich jak chociażby niekorzystne warunki atmosferyczne.
Kraty pomostowe – rodzaje dostępne na rynku
Kraty pomostowe produkowane są z myślą o ich zastosowaniu w specyficznych miejscach, które generują konieczność zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. Z tego względu producenci oferują kilka wariantów, co pozwala na dokładne ich dopasowanie do każdej sytuacji. Kraty pomostowe rozróżnia się według dwóch podstawowych typów. Są to – modele wciskane oraz zgrzewane. Ponadto można wyróżnić kilka ich innych rodzajów, wśród których wymienia się kraty:
- posiadające nieregularne kształty – wpływają one na możliwość tworzenia bardzo nietypowych ciągów komunikacyjnych,
- przeciwpoślizgowe – chronią przed upadkiem lepiej niż standardowe kraty, a stosuje się je głównie tam, gdzie ciągle panuje duża wilgotność,
- offshorowe – ich konstrukcja uwzględnia dużo mniejsze oczka w poszczególnych elementach, dzięki temu sprawiają wrażenie dużo stabilniejszych oraz chronią przed zablokowaniem niewielkich przedmiotów,
- ciężkie – przeznaczone przede wszystkim do miejsc, które narażone są na bardzo duże obciążenia,
- pochyłe – dzięki nim możliwy jest wjazd lub zjazd pojazdów i osób niepełnosprawnych.
Odpowiednie dopasowanie wyposażenia przekłada się na lepsze zaspokojenie potrzeb zakładu w zakresie funkcjonalności i bezpieczeństwa pracowników. Są to kluczowe kwestie dla każdego przedsiębiorstwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana