Kurtyny powietrzne. Czym są i w jaki sposób działają?
Straty nagrzanego powietrza związane są z ciągłym otwieraniem drzwi lub bram. Zjawisko to dotyczy głównie obiektów usługowych, jak również hal magazynowych, czy zakładów produkcyjnych. Utrata ciepła niesie za sobą konieczność ponownego nagrzania pomieszczenia. Sprawdź, w jaki sposób się przed tym uchronić. Dowiedz się, jak działają kurtyny powietrzne i czy warto je wykorzystać.
Czy utrata ciepłego powietrza jest kosztowna?
- Jak pokazują statystyki, głównym elementem wpływającym za utratę energii wynikającej z konieczności dogrzewania pomieszczeń jest utrata ciepłych mas powietrza. Podobna sytuacja ma miejsce latem, kiedy do klimatyzowanego wnętrza dostaje się powietrze z zewnątrz nagrzane do wysokiej temperatury. Częste otwieranie drzwi generuje zatem dodatkowe koszty zarówno latem, jak i zimą
— tłumaczy specjalista z firmy KONTRAKT PARTNER SP. Z O.O..
Odpowiednie zabezpieczenie wpływa na ochronę obiektu przed zmianą parametrów dotyczących ciepła w jego wnętrzu. Montaż specjalnego urządzenia, jakim jest kurtyna powietrza, jest inwestycją długoterminową. Dzięki niej w znacznym stopniu możliwe jest ograniczenie wydatków na:
- ogrzewanie zimą,
- chłodzenie latem.
Kurtyny powietrza montowane są na dwa sposoby — poziomo lub pionowo. Jest to uzależnione od wielkości wejścia oraz wytycznych klienta. W pierwszym przypadku sprzęt mocowany jest bezpośrednio nad wejściem, w drugim, po obu jego stronach. Oprócz wspomnianej oszczędności warto także zwrócić uwagę na zwiększony komfort osób, które znajdują się w budynku. Dzięki nim wyeliminowane jest zjawisko przeciągu, które może być szkodliwe dla ich zdrowia. Poprawnie działające urządzenie powinno wytwarzać podmuch o prędkości 2-3 m/s, tylko wtedy możliwe jest stworzenie niewidzialnej bariery chroniącej wnętrze.
W jaki sposób działa kurtyna powietrzna?
Głównym zadaniem kurtyny jest wytworzenie bardzo silnej strugi powietrza. Dodatkową zaletą tego typu wyposażenia jest zabezpieczenie pomieszczenia przed przedostawaniem się do niego insektów, które nie są w stanie sforsować wytworzonej bariery. Rozwiązanie to zapewnia również ochronę przed pojawiającym się zewsząd kurzem. Często działa nawet w przypadku nieprzyjemnych zapachów, które nie dostają się do środka obiektów.
Kurtyna powietrzna to idealne rozwiązanie dla zakładów produkcyjnych, w których istotne jest zachowanie niskiej temperatury w konkretnym pomieszczeniu, np. chłodni. Dzięki właściwie dopasowanemu strumieniowi powietrza, wnętrze jest zabezpieczone przed dostawaniem się ciepła, co skutecznie chroni przed rozmrażaniem i ponownym zamarzaniem produktów.
Kurtyna powietrzna — czy warto w nią inwestować?
Decyzja o montażu kurtyny powietrznej wydaje się oczywista. Specjaliści z różnych branży jednoznacznie podkreślają, że warto w nią zainwestować, gdyż dzięki temu można sporo zaoszczędzić na tak zwanym utrzymaniu budynku. Decydując się na montaż tego typu wyposażenia, warto wybrać specjalistów z doświadczeniem. Pomogą oni w wyborze odpowiedniego urządzenia, ale wskazując na najlepszy model do konkretnych wymagań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana