Rodzaje i funkcje olejów silnikowych
Aby zredukować tarcie pomiędzy częściami mechanicznymi silnika, należy zastosować odpowiedni rodzaj oleju. Dzięki takim działaniom żywotność układu jest znacznie wydłużona. Zadaniem oleju silnikowego jest ochrona poszczególnych części przed wzajemnym kontaktem. Powinien charakteryzować się odpowiednim poziomem lepkości oraz chronić elementy jednostki napędowej przed przegrzaniem.
Rodzaje olejów silnikowych
Najważniejszym rodzajem zabezpieczenia silnika przed nadmiernym zużywaniem i awariami jest olej. Smarowanie, czyszczenie i chłodzenie to najważniejsze funkcje płynu. Podczas wyboru odpowiedniego preparatu należy wiedzieć, jaką lepkością powinien się charakteryzować. Wielu właścicieli pojazdów uważa, że wartość ta świadczy o klasie oleju silnikowego. Nic bardziej mylnego.
Lepkość to parametr, który jest podany w instrukcji każdego samochodu. Oznacza się ją za pomocą kombinacji cyfr i liter, czyli na przykład 15W-40. Liczba 15 określa lepkość zimową oleju zaś 40 – letnią. Aby nie spotkać się z problemami podczas uruchamiania silnika zimą, należy zastosować olej o niskiej lepkości. Samochód będzie wtedy z łatwością odpalał na zimno. Płyn w czasie wysokich temperatur należy dobierać odwrotnie. Im większą będzie się charakteryzował gęstością, tym wolniej będzie się zużywał i tracił swoje właściwości.
Obecnie stosuje się trzy rodzaje olejów silnikowych. W sklepie internetowym RAI-BUD S.C. można nabyć:
- olej syntetyczny,
- półsyntetyczny,
- mineralny.
Oleje mineralne stosuje się głównie w starszych modelach aut, ponieważ nie obciążają uszczelnień silnika. Ich wadą jest natomiast szybki spadek wydajności i lepkości. Oleje mineralne powodują też problemy podczas uruchamiania silnika w zimie. Płyny półsyntetyczne produkuje się zwykle w proporcjach 30% oleju syntetycznego i 70% mineralnego. Produkty tego rodzaju charakteryzują się nieco większą wydajnością. Najwyższą jakość mają natomiast oleje syntetyczne. Utrzymują stały poziom lepkości przez długi czas i są odporne na duże obciążenia termiczne.
Jakie zadanie spełnia odpowiednio dobrany olej?
Do najważniejszych zadań oleju silnikowego należą:
- utworzenie trwałego filmu smarnego,
- odprowadzanie ciepła,
- ochrona przed korozją,
- zapewnienie szczelności Komory spalania,
- utrzymanie silnika w czystości.
Dobór odpowiedniego rodzaju oleju silnikowego ma ogromne znaczenie dla utrzymania silnika w optymalnym stanie. Ważna jest jego regularna wymiana, aby samochód pracował sprawnie i wydajnie. Środek smarny powinien być dobierany według zaleceń producenta pojazdu. Dzięki temu zapewni właściwą ochronę samochodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana