Kiedy warto siać pszenżyto jare?
Pszenżyto stało się w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych upraw zbożowych, ustępując pola jedynie pszenicy. W Polsce uprawia się zarówno odmiany ozime, jak i jare. Rolnicy, którzy chcą rozpocząć uprawę pszenżyta jarego w swoim gospodarstwie, powinni poznać jego wymagania glebowe i klimatyczne oraz zalecany termin siewu. Opisujemy je w poniższym artykule.
Wymagania glebowe i klimatyczne pszenżyta jarego
Najlepsze pod uprawę pszenżyta jarego są gleby kompleksów żytniego bardzo dobrego oraz żytniego dobrego w dobrej kulturze. Może być ono wysiewane na stanowiskach słabszych niż pszenica, ale należy unikać uprawy na glebach kompleksów żytniego słabego i bardzo słabego oraz kompleksach górskich. Pszenżyto jare wykazuje znaczną tolerancję na zakwaszenie gleby. Dla jego wschodów i krzewienia optymalna jest temperatura 6-8°C. Jeśli temperatury są wyższe, rośliny mogą wytwarzać mniej pędów. Pszenżyto jare ma niewielkie wymagania wodne. Największe zapotrzebowanie na wodę wykazuje w fazie krzewienia i strzelania w źdźbło.
Termin siewu pszenżyta jarego
Pszenżyto jare charakteryzuje się najdłuższym okresem wegetacji spośród wszystkich zbóż. Z tego względu warto je siać możliwie jak najwcześniej, gdy pozwolą na to temperatura i warunki wilgotnościowe gleby. Optymalny termin siewu pszenżyta jarego przypada na drugą połowę marca i pierwszą połowę kwietnia. Wcześniejszy siew zwiększa podatność roślin na suszę. W zależności od terminu siewu, żyzności gleby, zastosowanego nawożenia oraz materiału siewnego zalecana ilość wysiewu to 400-500 ziarniaków na m2. Materiał siewny wysokiej jakości oferuje między innymi sklep Małopolskiej Hodowli Roślin. Jeśli pszenżyto uprawiane jest po innych zbożach, można zwiększyć ilość wysiewu.
Nawożenie i pielęgnacja pszenżyta jarego
Przed siewem pszenżyta jarego należy zastosować nawożenie potasowe i fosforowe. Optymalne dawki wynoszą 60-100 kg P2O5/ha oraz 80-120 kg K2O/ha. Jeśli chodzi o nawożenie azotem, to w przypadku sprzyjającej pogody można stosować wyższe dawki, od 50 kg N/ha. Dawkę najlepiej podzielić i pierwszą jej część zastosować przed siewem, a drugą w fazie strzelania w źdźbło. Ze względu na wąską rozstawę rzędów, w które siane jest pszenżyto jare, do zwalczania chwastów najlepiej używać herbicydów lub metod biologicznych. W warunkach sprzyjających wyleganiu należy zastosować regulator wzrostu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana