Robotyzacja produkcji a rola człowieka
O tym, jakie skutki może przynieść ignorowanie roli człowieka w robotyzacji produkcji, przekonał się Elon Musk, kiedy to w 2013 roku uruchomił pierwszą w pełni zautomatyzowaną fabrykę samochodów elektrycznych. Zaledwie 5 lat później przyznał on, że jego działanie było błędem, a rola człowieka w robotyzacji produkcji jest bardzo istotna. Case ten jest więc doskonałym dowodem na to, że człowiek i roboty muszą działać wspólnie.
Nadchodzi era przemysłu 5.0 bazująca na human touch
Po erze przemysłu 4.0, w którym dominowały nowoczesne technologie i pełna automatyzacja procesów produkcyjnych czas na zmiany. Rozwijająca się koncepcja przemysłu 5.0 bazuje na powrocie włączania czynnika ludzkiego do produkcji. Human touch, czyli rosnąca współpraca człowieka i nowoczesnych technologii staje się wobec tego obecnie coraz większym priorytetem.
Jakie jest znaczenie roli człowieka w robotyzacji produkcji
Wdrażana w przedsiębiorstwach robotyzacja produkcji przez takie firmy jak oferująca innowacje dla przemysłu ILC Automation, aby była w pełni skuteczna musi być zgodna z koncepcją Lean Management. Według niej to właśnie człowiek jest jednym z istotniejszych elementów w procesie produkcyjnym, gdyż ma wiedzę o nim oraz potrafią go zrozumieć. W związku z tym bez jego udziału niemożliwe jest wprowadzenie automatyzacji produkcji za pomocą robotów, które nie mają przecież zdolności logicznego myślenia, przewidywania i planowania strategicznego.
Człowiek i maszyna musi tworzyć synergię, aby automatyzacja produkcji była skuteczna
W obecnych czasach wszechobecnej robotyzacji produkcji ani człowiek, ani maszyna nie są najważniejsze. Oba te elementy dla sprawnego funkcjonowania procesów produkcyjnych muszą działać synergicznie. Wszystko za sprawą tego, że zarówno ludzie potrzebują obecnie pomocy robotów, jak i one same nie są w stanie działać w pełni poprawnie bez wsparcia człowieka.
Na podstawie wszystkich tych informacji można więc wywnioskować, że rola człowieka w robotyzacji produkcji ma ogromne znaczenie. Dlatego nie należy obawiać się tego, że roboty zaczną zajmować miejsca zwykłych pracowników, są one bowiem jedynie elementem odciążającym, który wyręcza ludzi w monotonnych, powtarzalnych pracach, dając im szansę na rozwój w innych obszarach związanych z karierą zawodową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana