Blachy kupalowe w elektrotechnice
Korozja galwaniczna to zjawisko występujące na styku dwóch metali o różnych potencjale elektrycznym. Jedną z metod zapobiegania takiej korozji jest stosowanie specjalnych podkładek bimetalowych, np. wykonanych z blachy kupalowej. W artykule wyjaśniamy, czym jest kupal i jakie ma właściwości. Piszemy też, jakie rodzaje elementów można wytwarzać z blachy kupalowej i w jakich dziedzinach przemysłu ma swoje zastosowanie.
Czym są blachy kupalowe?
Kupal to bimetal, czyli trwałe połączenie dwóch metali, w tym przypadku miedzi oraz glinu. Od łacińskich nazw tych pierwiastków (cuprum i aluminium) pochodzi oryginalna nazwa tego materiału – “cupal”. Blachy kupalowe wykonuje się z jednej warstwy glinu i jednej albo dwóch warstw miedzi. Wyroby te znajdują swoje zastosowanie w m.in. przemyśle elektrotechnicznym, energetycznym i elektrycznym. Blachy produkowane są zwykle w grubości 0,5-2,0 mm, a ich ciężar właściwy to 5,8 g/cm3. Stan umocnienia po zimnym walcowaniu, oznaczany jest symbolem z6 (twardy). Blachy kupalowe dostępne są w określonych przez producenta wymiarach, przeważnie o szerokości 200-400 mm oraz długości 1000-1200 mm. Często jest też możliwe wycięcie z blachy pasów lub gotowych formatek. Wysokiej jakości blachy kupalowe zaleca się nabywać w sprawdzonych walcowniach. Liderem w produkcji tego typu wyrobów w Polsce jest Walcownia Metali Nieżelaznych „ŁABĘDY” S.A. w Gliwicach.
Zastosowanie
Do najważniejszej właściwości kupalu zalicza się zapobieganie powstawaniu korozji galwanicznej na styku miedzi i aluminium. Z tego względu blachy bimetalowe stosuje się powszechnie do wykonywania różnego rodzaju podkładek i innych elementów do podłączania urządzeń z wymienionych wyżej metali, ale nie tylko. Kupalem można także zastąpić niektóre wyroby miedziane, dzięki czemu ogranicza się wagę podzespołów i ogranicza koszty. Oprócz elektrotechniki, blachy kupalowe znajdują swoje zastosowanie również jako elementy aparatury chemicznej czy części wystawione na działanie wody morskiej. Wstawki z kupalu stosowane są na torach wysokiej częstotliwości i do łączenia przewodów energetycznych. Poza tym, z blachy kupalowej produkuje się też zaciski kablowe, oczkowe końcówki rurowe, złącza elastyczne, rozdzielnie i wiele innych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana