Rezonans magnetyczny - nowoczesny sposób diagnozowania pacjentów!
Postęp technologiczny pozwala na unowocześnianie różnych gałęzi gospodarczych. Pojawianie się innowacyjnych urządzeń niesie szczególne korzyści dla medycyny, która ma szansę na szybkie oraz dokładne diagnozowanie pacjentów. Jednym z badań, które znalazło zastosowanie w różnych specjalizacjach medycznych jest rezonans magnetyczny. To badanie należące do technik diagnostyki obrazowej, które pozwala na wykrycie patologicznych zmian i dysfunkcji w ustroju człowieka. Poddanie pacjenta rezonansowi magnetycznemu jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, a dodatkowo daje szansę na szybkie wykrycie ewentualnych zmian o charakterze chorobotwórczym. Co warto wiedzieć o rezonansie magnetycznym?
Rezonans magnetyczny - jak przebiega badanie?
Rezonans magnetyczny jest badaniem, które obrazuje wewnętrzne struktury organizmu. Działanie urządzenia opiera się na wykorzystaniu magnetycznych właściwości wody, a dokładniej protonów, które znajdują się w każdej komórce ludzkiego ciała. Pod wpływem rezonansu magnetycznego dochodzi do szybkiego grupowania się protonów i wyodrębnienia oddawanej przez nich energii w postaci fal magnetycznych, odbieranych przez urządzenie. Czujniki rezonansu odbierają emitowane przez protony fale magnetyczne, a następnie przeobrażają je na dokładny obraz na ekranie. Dzięki nieustannemu udoskonaleniu urządzeń obecnie możliwe jest tworzenie trójwymiarowych zdjęć badanego obszaru ciała pacjenta, co sprzyja postawieniu prawidłowej diagnozy przez lekarzy.
Wielu pacjentów, przed poddaniem się badaniu, obawia się o bezpieczeństwo i pojawienie skutków niepożądanych. Rezonans magnetyczny w trakcie pracy nie emituje promieniowania, dzięki czemu badanie jest bezpieczne i całkowicie bezbolesne. Warto pamiętać, że najdokładniejsze wyniki diagnostyki rezonansem magnetycznym można uzyskać, dzięki użyciu nowoczesnych sprzętów. Decydując się na badanie rezonansem magnetycznym warto wybierać kliniki, które korzystają z najlepszych urządzeń na rynku, jak na przykład REX MEDICA.
Rezonans magnetyczny z kontrastem - co warto wiedzieć?
Badanie rezonansem magnetycznym jest obecnie najdokładniejszym sposobem diagnozowania pacjentów. W szczególnie trudnych przypadkach postawienie prawidłowej diagnozy wymaga dokładniejszego zobrazowania badanego obszaru, co jest możliwe dzięki podaniu środka kontrastującego.
Środek kontrastujący, czyli gadolin podawany jest dożylnie lub doustnie. Po jego podaniu dochodzi do skumulowania się substancji w tkankach organizmu, co znacznie poprawia pole widzenia badanej części ustroju. Gadolin jest substancją, która wykazuje biozgodność z organizmem ludzkim. Oznacza to, że jego podanie nie jest szkodliwe dla człowieka, niemniej jednak po zakończeniu badania pacjent powinien pozostawać po 30 minutową obserwacją.
Rezonans magnetyczny - przeciwwskazania
Badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie bezinwazyjne oraz bezpieczne dla pacjenta. Po jego uruchomieniu dochodzi do emisji fal magnetycznych, a nie promieniowania, co nie prowadzi do narażenia organizmu na pojawienie się niepożądanych skutków ubocznych. Niemniej jednak, podczas przeprowadzenia konsultacji przed rozpoczęciem diagnostyki konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań, do których należą:
posiadanie neurostymulatora mózgu, który wykonany jest ze stali lub metalu,
wszczepiony rozrusznik serca lub zastawka,
obecność wstawek ślimakowych w ciele,
posiadanie aparatu ortodontycznego lub protezy stalowej bądź metalowej,
obecność opiłków metalu w ciele.
W profesjonalnych klinikach, na przykład REX MEDICA - rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny - przed poddaniem pacjenta rezonansowi magnetycznemu zostaje przeprowadzony wywiad medyczny, którego celem jest wykluczenie przeciwwskazań do wykonania badania. Pozwala to zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu psychicznego osoby diagnozowanej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana