Kiedy należy wykonać badanie USG bioderek noworodka?
Dziecko zaraz po narodzinach musi przejść szereg badań, które ocenią jego stan zdrowia. Dla noworodka jest to kluczowe. W ten sposób eliminuje się wiele problemów, które mogłyby pojawić się w przyszłości. Jednym z istotniejszych badań jest USG bioderek noworodka. W jaki sposób ono przebiega? W jakim celu się je wykonuje? Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej.
Badanie USG bioderek u niemowląt - co i jak?
Badanie bioderek u noworodka polega na ocenie jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich. W taki sposób wykrywa się ewentualne nieprawidłowości. Badanie USG jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla dziecka, dlatego rodzice nie mają żadnych powodów do obaw.
Ultrasonografia bioderek zalecana jest pomiędzy trzecim a dwunastym tygodniem życia. Wtedy obraz jest najbardziej wyraźny, a badanie pozwala na wczesne zdiagnozowanie problemów. Eksperci zalecają wykonanie jej w okolicach szóstego tygodnia.
Badanie USG bioderek powinno być wykonane u każdego dziecka. Szczególnie ważne jest ono u noworodków urodzonych z położenia pośladkowego oraz z nieprawidłowościami w obrębie stawu biodrowego.
Sama wizyta u lekarza trwa kilkanaście minut i nie trzeba się do niej specjalnie przygotowywać. Wyniki zostaną przekazane rodzicom zaraz po zakończeniu badania ultrasonograficznego.
Pracownia USG w Mikołowie specjalizuje się w badaniach ultrasonograficznych od 40 lat. Diagnostyka przeprowadzana jest z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury, co pozwala na uzyskanie najdokładniejszych wyników.
Dlaczego badanie stawu biodrowego jest tak ważne?
Każdemu rodzicowi zależy na zdrowiu swojego dziecka. To właśnie dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się lekceważyć podstawowych badań noworodków, które mają ogromne znaczenie dla ich dalszego rozwoju.
USG bioderek u niemowlaka pozwala na wykrycie dysplazji bioder. Dysplazja stawów biodrowych to nieprawidłowy rozwój lub wadliwe ukształtowanie panewki stawu biodrowego. Z taką dolegliwością zmaga się nawet 5% dzieci.
Nieleczona dysplazja prowadzi do zwichnięcia stawu, które będzie sprawiało dziecku problemy z chodzeniem w przyszłości. W niektórych przypadkach wiąże się to również z długotrwałą rehabilitacją i operacjami. Wykrycie dysplazji biodra na wczesnym etapie znacząco skraca i upraszcza leczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana