Przyciemniane szyb w aucie. Czemu służy?
Jeszcze kilka lat temu przyciemniane szyby były dostępne tylko dla samochodów luksusowych. Obecnie można je wykonać w każdym aucie osobowym. Podstawową zaletą jest odmieniony i nowoczesny wygląd, który idzie w parze ze zwiększeniem prywatności pasażerów. Przyciemnione szyby redukują zmiany temperatury powietrza w pojeździe, a także zwiększają bezpieczeństwo.
Odmieniony wygląd auta
Kierowcy przyciemniają szyby w swoich samochodach z różnych powodów. Jest to prosty sposób, by pojazd nabrał nowego, świeżego wyglądu i nieco sportowego charakteru. Szyby przyciemnia się także ze względu na zwiększenie prywatności we wnętrzu auta. Pasażerowie stają się zupełnie niewidoczni dla osób z zewnątrz. Ciemne szyby to również jeden ze sposobów ochrony przed złodziejami. Osoby przechodzące obok pojazdu nie zobaczą, co dzieje się w środku ani co znajduje się na tylnych fotelach. Choć samo przyciemnianie szyb jest legalne, nie wolno tego robić na przedniej szybie ani na szybach przednich bocznych. Zgodnie z prawem, przednia szyba powinna móc przepuszczać światło na około 75%, a szyby przednie boczne na 70%. W przeciwnym wypadku mogłoby to ograniczyć pole widzenia kierowcy, co doprowadziłoby do zwiększenia niebezpieczeństwa prowadzenia pojazdu.
Redukcja promieni słonecznych
Szyby przyciemnia się głównie ze względu na podkreślenie wizualnych aspektów samochodu, jednak ma to również wpływ na komfort jazdy. Większość promieni słonecznych jest redukowanych, dlatego pasażerom nie będzie przeszkadzać świecące w szyby słońce. Latem wnętrze przestanie się nadmiernie nagrzewać, dzięki temu chłód może dłużej utrzymywany w pojeździe.
Specjalista z firmy JK Auto Szyby Samochodowe w Nowym Sączu dodaje: Zimą folia wpływa na zatrzymywanie ciepła w pojeździe. Ponadto przyciemnienie zmniejsza refleksy świetlne, które odbijają się w lusterku wstecznym.
Zwiększone bezpieczeństwo pasażerów
Pasażerowie, poza większą prywatnością, mają także większe bezpieczeństwo. Przyciemnianie szyby polega na oklejeniu powierzchni szklanej specjalistyczną folią. Dzięki temu trudniej jest ją wybić, a w przypadku kolizji nie potłucze się z taką łatwością, jak zwykła szyba. Szyby samochodów cechuje nieco wypukła struktura, co utrudnia proces przyklejania folii. Z tego powodu odradza się samodzielnie przyciemnianie szyb lub zlecanie tego komuś bez odpowiedniego doświadczenia. Może to skutkować ograniczeniem widoczności, a także wysokim mandatem w przypadku kontroli.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana