Przegląd roczny obiektów budowlanych. Co obejmuje?
Zgodnie z przepisami polskiego prawa budowlanego, określone rodzaje budynków powinny przechodzić regularne kontrole stanu technicznego. Przeglądy takie przeprowadza się z różną częstotliwością i obejmują one różny zakres wykonywanych czynności. Co obejmuje przegląd roczny? Kto ma obowiązek go wykonywać i dlaczego jest on tak istotny dla utrzymania budynku w dobrym stanie?
Co obejmuje przegląd roczny?
Wymóg wykonywania rocznych przeglądów technicznych nakłada na właścicieli i zarządców budynków Art. 62 Prawa Budowlanego. W zakres czynności wykonywanych w ramach przeglądu – zgodnie z przepisami w wymienionym wyżej artykule – wchodzą:
- Sprawdzenie elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe działanie atmosfery oraz niszczące działanie czynników występujących w wyniku normalnej eksploatacji obiektu – zaliczamy do tej kategorii między innymi pokrycia dachowe, instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, urządzenia zamocowane do ścian i dachu budynku, elementy instalacji kanalizacyjnej etc.
- Sprawdzenie instalacji gazowej oraz przewodów kominowych – dymowych, spalinowych i wentylacyjnych
- Sprawdzenie instalacji oraz urządzeń służących ochronie środowiska.
Przegląd roczny – dla kogo obowiązkowy?
Obowiązek przeprowadzenia rocznego przeglądu budynku spoczywa na właścicielu lub zarządcy każdego budynku, z wyłączeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych, zagrodowych i letniskowych oraz innych obiektów budowlanych, które zostały wymienione w art. 29 ustawy, mówiącym o wyłączeniu z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Innym wyjątkiem są budynki, których powierzchnia zabudowy wynosi powyżej 2000 m2 lub powierzchnia dachu wynosi powyżej 1000 m2. W ich przypadku przeglądy powinny być wykonywane co najmniej co pół roku.
Kto powinien wykonywać przeglądy?
Każdy przegląd powinien być wykonywany wyłącznie przez osoby posiadające stosowane kwalifikacje wymagane do nadzoru i użytkowania danych rodzajów instalacji i urządzeń, a także niezbędne uprawnienia. Kompleksowe wykonanie przeglądów budowlanych posiada w swojej ofercie firma Megam. Przegląd budynku kończy się przygotowaniem protokołu, który z jednej strony stanowi potwierdzenie wykonanych czynności kontrolnych, z drugiej jest dokumentem w którym ujęte są wszystkie informacje na temat wykrytych nieprawidłowości. Przy kolejnym przeglądzie zawartość protokołu porównywana jest z aktualnym stanem obiektu w celu stwierdzenia, czy wykryte usterki zostały usunięte. Każdy właściciel bądź zarządca powinien pamiętać, że niewywiązanie się z obowiązku przeprowadzania regularnych, corocznych kontroli oraz usuwania wykrytych nieprawidłowości grozi poważnym karami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana