Podstawowe rodzaje suchych mieszanek budowlanych
Jeszcze kilkanaście lat temu zaprawy budowlane przygotowywano bezpośrednio ze zgromadzonych na placu budowy produktów. W celu stworzenia dobrej mieszanki wykorzystywano wiedzę oraz doświadczenie, dlatego za ten proces odpowiedzialne były wyznaczone osoby. Dzięki temu można było uzyskać mieszankę dopasowaną do prowadzonych prac. Obecnie proces ten uległ zmianie, a wszystkie mieszanki można kupić w markecie jako gotowy produkt w postaci suchej.
Charakterystyka i wykorzystanie zaprawy budowlanej
– Zaprawy budowlane mają bardzo szeroki zakres zastosowania i należą do ogólnie przyjętej chemii budowlanej. Bez ich wykorzystania prace budowlane związane z powstawaniem konstrukcji byłyby niemożliwe. Dzięki specjalnej mieszczance, którą następnie łączy się z wodą, możliwe jest otrzymanie masy, która po zastygnięciu może utworzyć twardy i solidny materiał lub związać ze sobą poszczególne elementy
– tłumaczy specjalista z firmy Sempre Farby – producenta materiałów budowlanych.
Zaprawa budowlana może być wykorzystana między innymi do:
- wykonania posadzki,
- budowy ścian,
- osadzania elementów konstrukcyjnych,
- ochrony murów.
Wybór konkretnego rodzaju zaprawy jest niezwykle istotny. Powinna ona być dopasowana do prac, jakie przy jej pomocy będą wykonane. Dopasowanie złej mieszanki nie przyniesie zamierzonych rezultatów.
Dlaczego suche mieszanki budowlane są lepsze?
Gotowe suche mieszanki są już standardem wykorzystywanym na budowach oraz przy pracach remontowych w domu. Dzięki nim można uniknąć sytuacji, w których konieczne byłoby kupowanie poszczególnych składników, a następnie mieszanie ich w celu uzyskania masy. Warto zaznaczyć, że suche mieszanki są nieco droższe niż osobno kupowane materiały. Chociaż ich mieszanie wydaje się prostym zadaniem, w rzeczywistości bardzo trudno jest osiągnąć dobrą konsystencję. W budownictwie stosuje się najczęściej cztery podstawowe suche zaprawy. Zalicza się do nich produkty do:
- klinkieru,
- tynkowania,
- szpachlowania,
- sztukowania.
W przypadku gotowych suchych mieszanek kupujący zyskuje pewność, że zostały one przygotowane na podstawie norm zapewniających ich doskonałą jakość. Do ich produkcji używa się dobrze dopasowanych składników, ale również zachowuje proporcje, pozwalające na uzyskanie właściwego efektu. Gotowa mieszanka to także dodatkowe składniki, która poprawiają właściwości otrzymanej zaprawy. Część z nich może wspomagać pracę przy ujemnej temperaturze, a inne wiązać ze sobą elementy w znacznie krótszym czasie. Gotowy produkt posiada również bardziej specjalistyczne zastosowanie, między innymi do pracy z klinkierem. Przygotowanie zaprawy do tego typu prac mogłoby okazać się niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania na budowie.
Wybierając gotowe mieszanki zapraw budowlanych, należy wybierać sprawdzonych producentów. Tylko wtedy można liczyć na produkt wysokiej jakości, który po zastosowaniu przyniesie zamierzone efekty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana