Podstawowe metody obróbki metali
Metal jest bardzo często wykorzystywanym materiałem, który ma wiele zastosowań. Sprawdza się szczególnie w branży budowlanej, głównie dlatego, że jest tworzywem plastycznym, z którego można stworzyć wiele przedmiotów. Żeby jednak wykorzystać metal do zamierzonych celów, trzeba go w odpowiedni sposób obrobić. Jakie sposoby obróbki metali są najbardziej popularne?
Obróbka metalu – skrawanie
Skrawanie jest jedną z podstawowych metod obróbki metali. Polega ono na oddzielaniu niepotrzebnych warstw materiału od obrabianej części. Jak tłumaczy pracownik firmy Staltim, dzięki skrawaniu możliwe jest nadanie elementom nie tylko pożądanych kształtów, ale i wymiarów.
Skrawanie dzieli się na kilka procesów. Każdy z nich ma nieco inną funkcję.
Toczenie – ten proces pozwala na wykonanie wielu elementów o precyzyjnie wykończonych krawędziach, często skomplikowanych kształtach, jak np. kule czy bryły. W tym przypadku występuje połączenie ruchu obrotowego i liniowego – obraca się obrabiany przedmiot, a przesuwa liniowo nóż tokarski.
Frezowanie – tę metodę wykorzystuje się zwykle do obróbki płaszczyzn i powierzchni nieobrotowych. Łączy ona ruch obrotowy i posuwowy. Wykorzystuje się do niej wieloostrzowe narzędzie na frezarce, które zdejmuje z materiału wióry o różnej grubości. Frezowanie dzieli się na przeciwbieżne i współbieżne. W pierwszym przypadku kierunki ruchu obrotowego i posuwowego są przeciwbieżne, w drugim zgodne ze sobą.
Szlifowanie – w tym procesie wykorzystuje się taśmę ścierną lub osełkę i ściernicę. Proces polega na obróbce ściernej, obejmującej między innymi zdzieranie warstwy wierzchniej z obrabianych materiałów. Szlifowanie może się składać ze szlifowania zgrubnego i gładzenia.
Przy toczeniu i frezowaniu wykorzystuje się często technologię CNC. Praca z użyciem profesjonalnych narzędzi przynosi lepsze efekty, niż metody tradycyjne, a także pozwala wykonać wiele takich samych elementów.
Obróbka galwaniczna metali
Jest to kolejna popularna metoda obróbki metali. Polega ona na nanoszeniu metalowej powłoki na określoną powierzchnię. Celem tego działania jest ochrona metalu przed korozją czy uszkodzeniami mechanicznymi, a także po prostu poprawienie wyglądu przedmiotów. Obróbka galwaniczna dzieli się na kilka typów. Ich nazwy pochodzą od nazw metali, które są użyte w danym procesie – na przykład niklowanie albo chromowanie. Przed przystąpieniem do obróbki galwanicznej trzeba najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Należy je odtłuścić i oczyścić, a dopiero potem nałożyć powłokę zanurzając materiał w elektrolicie zawierającym jony metalu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana