Diagnostyka chorób nowotworowych u zwierząt
Masz zwierzę i dostrzegasz niepokojące zmiany w jego zachowaniu lub wyglądzie? To może być nowotwór. Jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium, to z dużym prawdopodobieństwem będzie wyleczony. Niezbędna będzie jednak odpowiednia diagnostyka. Przeczytaj artykuł, a poznasz skuteczne metody diagnozowania nowotworów u zwierząt. Sprawdź, jakie badania należy przeprowadzić w tym celu. Zadbaj o zdrowie pupila już dziś!
Jak najprościej wyjaśnić powstawanie nowotworu u zwierząt?
Na skutek działania nowotworu zaczyna się proces niekontrolowanego podziału komórek. Nowopowstałe nie grupują się w zdrowe tkanki, a tworzą guzy nowotworowe. To prowadzi do utraty kontroli organizmu nad przebiegiem podziału komórkowego. We wnętrzu komórek dochodzi do mutacji genowych białek. W onkologii opracowano specjalną diagnostykę zwierząt. W Częstochowie są to coraz bardziej popularne usługi weterynaryjne.
Dlaczego wczesne wykrycie nowotworu jest korzystne?
Szybkie określenie charakteru i wykrycie zmian rozrostowych lub przerzutów nowotworu znacząco wpływa na sposób leczenia i jego skuteczność. Diagnostyka ma tutaj fundamentalne znaczenie. Lecznica weterynaryjna Vita w Częstochowie wykazuje profesjonalne podejście w tej sprawie, dzięki czemu może fachowo ocenić stan pacjenta oraz zaproponować optymalne leczenie.
5 skutecznych sposobów diagnozowania nowotworów u zwierząt
Pierwszym sposobem jest biopsja, polegająca na pobraniu próbki z podejrzanej tkanki, która następnie poddawana jest ocenie cytologicznej i badaniom histopatologicznym. Te z kolei są precyzyjnym badaniem pobranego materiału pod mikroskopem.
Kolejnym typem działań są badania hematologiczne, czyli morfologia. Jej atutem jest możliwość rozpoznania stanu zapalnego, niedokrwistości lub stwierdzenia infekcji, a także innych procesów chorobowych. Wyniki badania krwi mogą sugerować rozwój nowotworu m.in. dzięki oznaczeniu markerów.
Cytologia jest badaniem fizjologii komórki. Pozwala stwierdzić stan przedrakowy i już na tym etapie włączyć leczenie. Ostatnim sposobem są zdjęcia RTG i badanie USG. Są one szczególnie istotne w przypadku późno wykrytych zmian, kiedy konieczna jest operacja, ponieważ umożliwiają uzyskanie dokładnego obrazu patologicznych zmian.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana