Po czym poznać oryginalne włoskie wędliny?
Salami, bresaola, pancetta, prosciutto – oryginalne włoskie wędliny słyną z najwyższej jakości i wyjątkowego smaku. Stanowią jeden z kluczowych składników włoskich dań, ale można też zajadać się z nimi po prostu w połączeniu ze świeżym pieczywem. Przyjrzyjmy się bliżej najsłynniejszym rodzajom włoskich wędlin oraz temu, w jaki sposób możemy je rozpoznać.
Salami wytwarza się dziś w wielu krajach, choćby na Węgrzech, ale warto pamiętać, że ta dojrzewająca wędlina wywodzi się właśnie z Italii, w której znana była już w starożytności. Suchą kiełbasę z charakterystycznym dodatkiem słoniny produkuje się tam w różnych odmianach – od pikantnego salami z Neapolu, po delikatne salami mediolańskie. Na liście słynnych włoskich wędlin dojrzewających znajdziemy także wołową bresaolę, długo moczoną w solance, oraz prosciutto crudo wytwarzane ze świńskiego udźca. Dojrzewa również pancetta, czyli boczek niezbędny do przygotowania spaghetti carbonara. Ale do oryginalnych wędlin włoskich zaliczymy też niedojrzewające prosciutto cotto – chudą szynkę parzoną ze schabu wieprzowego.
Oryginalne włoskie wędliny – jak je poznać?
– Po pierwsze, sprawdźmy etykietę i skład – tłumaczy przedstawiciel sklepu z produktami włoskimi Renik. – Włoskie wędliny powinny być wyprodukowane tylko z naturalnych składników, takich jak mięso, sól i inne przyprawy. Należy unikać wędlin zawierających konserwanty i barwniki. Na etykietach znaleźć też możemy informacje o ewentualnych nagrodach i wyróżnieniach w konkursach oraz degustacjach, co stanowi dodatkowe świadectwo jakości.
Po drugie, należy zwrócić uwagę na region pochodzenia. Włoska wędlina powinna być oznaczona jako DOP (Denominazione di Origine Protetta) lub IGP (Indicazione Geografica Protetta). Takie oznaczenie świadczy o tym, że wyprodukowano ją w określonym regionie Włoch, spełniając przy tym wymagania dotyczące składników oraz sposobu produkcji. Oryginalne włoskie wędliny wytwarza się bowiem ręcznie zgodnie z tradycyjnymi metodami – z odpowiednio długim suszeniem i dojrzewaniem włącznie.
Na koniec jeszcze jedna, kluczowa kwestia. Jeśli mieliśmy już okazję próbować oryginalnych włoskich wędlin, to sami będziemy mogli odróżnić je od podróbek. Poznamy ich smak, intensywny i równomierny, ocenimy soczystość i miękkość. Bo przecież to właśnie nasze doznania są tutaj najważniejsze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana