Plazmowe cięcie blach w teorii i praktyce
Skuteczna obróbka metali to wyzwanie, przed którym stoi wiele firm, zakładów produkcyjnych i nie tylko. Przeglądasz Internet w poszukiwaniu najlepszej metody cięcia blach? Zdecydowanie wartą uwagi techniką jest cięcie plazmowe. Jest ono niezwykle efektywne, a plazma poradzi sobie z dużo grubszymi blachami niż na przykład laser. Sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się, jak wygląda plazmowe cięcie blach w teorii i praktyce.
Czym jest cięcie plazmowe?
Wraz z rozwijającym się przemysłem metalurgicznym i stalowym nowoczesne technologie obróbki metali stały się powszechnie stosowane. Szukasz niezawodnego sposobu na cięcie blach? Jednym z interesujących rozwiązań jest cięcie plazmowe.
Technika ta pozwala na cięcie różnego rodzaju metali w procesie topnienia, w którym strumień osiąga temperaturę przekraczającą nawet 20 000 stopni Celsjusza. Dzięki tak wysokiej temperaturze plazma bez problemu przetopi i rozdzieli materiał tworząc pożądany kształt detalu.
Cięcie plazmowe wymaga zasilania elektrycznego oraz różnego rodzaju gazów w zależności od typu obrabianego materiału. Najczęściej wykorzystywane gazy to między innymi argon, wodór, tlen, azot oraz ich mieszaniny. Dokładne proporcje gazów oraz ich parametry czystości określa norma. Niekiedy zastępowane są one również przez powietrze.
Szukasz sprawdzonej firmy, która rzetelnie wykona dla Ciebie usługę związaną z obróbką metali oraz profesjonalnym malowaniem proszkowym? SANTEX to najlepszy wybór. Jest to rodzinne przedsiębiorstwo, które swoją silną pozycję na rynku buduje już od 1984 roku.
Jak wygląda proces cięcia blach plazmą?
Cięcie plazmowe metali w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju przemysłu. Wszystko za sprawą swojej skuteczności, dzięki której obróbka materiałów została zasadniczo usprawniona. Ta zaawansowana metoda poradzi sobie z szerokim spektrum dostępnych materiałów.
Zastanawiasz się, jak wygląda proces cięcia plazmą w praktyce? Elementem w głównej mierze odpowiadającym za cięcie jest łuk plazmowy, który kontrolowany jest przy pomocy specjalnej dyszy. W ten sposób uzyskuje się wąski strumień plazmy o wysokiej temperaturze i dużej prędkości. Pod wpływem wysokiej temperatury metal zaczyna się topić, a strumień gazu wydmuchuje go ze szczeliny cięcia.
Cięcie plazmowe znajduje zastosowanie dla różnego rodzaju blach, kształtowników czy rur. Najefektywniejsze maszyny, takie jak PRO Master3D pozwalają na obróbkę metali o grubości sięgającej nawet do 200 mm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana