Rodzaje przyrządów pomiarowych i ich zastosowanie
Rozwój współczesnych technologii możliwy jest pod warunkiem korzystania z nowoczesnych narzędzi oraz profesjonalnego oprogramowania i sprzętu w dziedzinie rozwoju. Dotyczy także sprawdzianów kontrolno-pomiarowych, które zapewniają najwyższą jakość i precyzję produkcji. Warto przyjrzeć się najważniejszym przyrządom pomiarowym i poznać ich zastosowanie.
Rola przyrządów i sprawdzianów kontrolno-pomiarowych
Innowacyjne przyrządy pomiarowe zastąpiły tradycyjne metod pomiarów, zapewniając większą precyzję oraz oszczędność czasu i wysiłku pracowników. Dobór sprzętu i metod pomiarowych zależy od wielu czynników, takich jak kształt, rozmiar i rodzaj mierzonego przedmiotu, wielkość tolerancji, a także pracochłonność i koszt pomiaru. Najlepsi producenci przyrządów i sprawdzianów kontrolno-pomiarowych projektują urządzania z uwzględnieniem wymogów technicznych, jakościowych i ergonomicznych. Jedną z wyróżniających się firm w tej branży jest producent przyrządów pomiarowych Zetek z Wieliczki.
Pomiary współrzędnościowe CMM
CMM (coordinate measuring machine) jest nowoczesną techniką pomiarową, którą wykonuje się za pomocą współrzędnościowych maszyn pomiarowych (WMP). Wykorzystują one do precyzyjnych pomiarach układ współrzędnych X, Y i Z. Pozwala to na zlokalizowanie poszczególnych punktów pomiarowych w trójwymiarowej przestrzeni. Po ustalenie położenia tysięcy takich punktów, znajdujących się na powierzchni badanego obiektu otrzymuje się jego trójwymiarowy obraz. Specjalne oprogramowanie CMM umożliwia pomiar elementów bez konieczności wymontowania ich z maszyny. Urządzenia pomiarowe CMM znajdują zastosowanie w wielu branżach, w szczególności w przemyśle precyzyjnym, maszynowym, lotniczym i motoryzacyjnym.
Inne przyrządy kontrolno-pomiarowe
Innymi przydatnymi urządzeniami pomiarowymi są przenośne ramiona pomiarowe wyposażone w sondy stykowe i bezdotykowe skanery laserowe umożliwiające skanowanie 3D i digitalizację pomiarów. Pozwalają na wykonywanie pomiarów złożonych części maszyn nawet bezpośrednio w otoczeniu produkcyjnym. Ramiona pomiarowe są wydajne, wszechstronne i szybkie, a przy tym zapewniają bardzo dokładne wyniki pomiarowe. Dzięki temu mają ugruntowaną pozycje w przemyśle, zwłaszcza w maszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, a także w produkcji AGD.
Podstawowymi przyrządami pomiarowymi, które znajdują zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach przemysłu i technik, a także w pracach laboratoryjnych są mikrometry, czujniki zegarowe, sondy indukcyjne i suwmiarki. Cechują się dużymi możliwościami pomiarów przy określaniu wymiarów oraz błędów kształtów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana