Palety tekturowe. Charakterystyka
Towary umieszczone na paletach są o wiele łatwiejsze do transportowania i przechowywania. Dzięki ich znormalizowanym rozmiarom można je bez problemu ładować na samochody, przenosić wózkami widłowymi i ustawiać nawet na wielopiętrowych regałach magazynowych. Niestety wiele najpopularniejszych rodzajów palet ma sporo ograniczeń związanych z materiałem, z którego są zrobione. Mogą być jednak zastąpione bardziej wszechstronnymi paletami tekturowymi.
Znaczenie palet w logistyce
Sprawny przebieg procesów logistycznych zależy od jakości wykorzystywanych rozwiązań stosowanych do transportu i pakowania produktów. Jednym z najpopularniejszych sposobów przemieszczania ładunków jest ich paletyzowanie. Daje to możliwość grupowania opakowań jednostkowych lub zbiorczych w sposób, który ułatwia ich obsługę, zarówno przy przewozie do i z magazynu, jak i podczas przechowywania oraz pobierania ładunku, czy to w obiektach handlowych, czy na liniach produkcyjnych.
Na rynku jest oferowanych wiele rodzajów palet, a ich typ jest uzależniony od charakterystyki towarów, jakie będą przy ich pomocy transportowane. Paletami tradycyjnie stosowanymi w logistyce są palety drewniane wykonywane w różnych standardach, zarówno kolejowym EUR, jak i drogowym EPAL. Niekiedy używane są również palety z metalu lub tworzyw sztucznych – wyjaśnia przedstawiciel firmy PALLZA, która jest producentem opakowań tekturowych.
Wadą palet tego rodzaju jest jednak ich masa oraz wysoka cena. Sprawia to, że procesy logistyczne są kosztowne i wymagają sporo dodatkowych czynności, m.in. przy obsłudze pustych palet. Najlepszą odpowiedzią na tego rodzaju problemy jest stosowanie palet wykonanych z tektury.
Korzyści z używania palet tekturowych
Palety tekturowe są wykonywane z profili z tektury litej. Dzięki swej budowie jest ona wytrzymała na obciążenia mechaniczne, uderzenia oraz rozerwanie. W zależności od swego przeznaczenia palety z tektury mogą być przystosowane do dużych obciążeń, sięgających nawet 1200 kg.
Największymi zaletami palet tekturowych jest ich niska waga. Dzięki tej właściwości transport palet jest tańszy, ponieważ powoduje mniejsze zużycie paliwa. Pozwala również na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej, gdyż cała wielokilogramowa różnica pojawiająca się już przy pojedynczej palecie, może być przeznaczona do zwiększenia ilości przewożonego towaru. Mniej problemów sprawia również przemieszczanie pustych palet i przygotowanie ich do załadunku.
Wielkim plusem palet z tektury jest również brak problemów z zagospodarowaniem materiału, z którego są wykonane po zakończeniu okresu użytkowania. Celuloza, która jest głównym składnikiem palet tekturowych, może być łatwo recyklowana. Gdy po wielu cyklach materiał nie nadaje się już do wykorzystania, łatwo poddać ją utylizacji, ponieważ ulega łatwemu rozkładowi. Używanie palet tekturowych może być więc dodatkowo elementem świadomej polityki proekologicznej firmy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana