Nabycie dźwigu - lepiej kupić czy wynająć?
Dźwig to nieodzowny sprzęt wykorzystywany praktycznie na każdym placu budowy. Bez niego nie dałoby się wykonywać części prac lub byłoby to bardzo trudne. Ze względu na to, coraz więcej firm zastanawia się, czy postawić na zakup własnego dźwigu, czy może wynajmować go od zewnętrznej firmy. Obie te opcje mają swoje wady i zalety, a podjęcie decyzji wymaga dokładnego zastanowienie się. Lepiej wynajmować dźwig, czy zainwestować w jego zakup?
Komu opłaca się kupno dźwigu?
Niewątpliwie, posiadanie dźwigu to spora wygoda. Można z niego korzystać zawsze, kiedy zachodzi potrzeba, co daje nam pełną niezależność. Problem w tym, że tego rodzaju maszyny nie należą do tanich. Dlatego chcąc zainwestować we własny pojazd, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ma to sens wyłącznie, gdy dźwig będzie nieustannie wykorzystywany do prac w firmie. Wysokie koszty kupna dźwigu nie zwrócą się, jeśli maszyna przez większość czasu będzie stała bezczynnie na placu. Ponadto, przy zakupie takiej maszyny, trzeba liczyć się z faktem, że utrzymanie jej może nas dużo kosztować.
Według specjalisty z firmy lisowski.net.pl: „Utrzymanie dźwigu wiąże się z regularnymi przeglądami technicznymi, naprawami i garażowaniem. Nie można też zapomnieć, że kierowca takiej maszyny musi mieć specjalne uprawnienia, więc jeśli właściciel nie posiada odpowiednich papierów, konieczne będzie zatrudnienie pracownika.”
Można więc śmiało stwierdzić, że przy dużej firmie i stałym napływie zleceń wymagających wykorzystywania dźwigu, to jak najbardziej inwestycja warta dużego wkładu pieniędzy. Jednak mniejszym firmom, które nie posiadają wystarczających zasobów finansowych, technologicznych i osobowych do tego, aby właściwie zadbać o drogi sprzęt, należy taki zakup odradzić.
Kiedy wynająć dźwig?
Biorąc pod uwagę wspomniane wyżej fakty, wynajem dźwigów wydaje się rozwiązaniem znacznie prostszym. Wynajmujący nie musi płacić dużej sumy, gdyż sprzęt udostępniany jest wyłącznie na okres prac na wysokości. Nie ponosi też kosztów utrzymania maszyny, przeglądów czy napraw, a ponadto dźwig można wypożyczać wraz z operatorem. Jeżeli prace na wysokości zdarzają się sporadycznie, wynajem wydaje się być znacznie korzystniejszy. Z drugiej strony, wadą wypożyczania dźwigów jest to, że maszyny nie zawsze są dostępne w dogodnym terminie. Zainteresowanie nimi bywa tak duże, że czasami ciężko jest znaleźć firmę, która ma aktualnie wolny dźwig i może wykonać usługę. Jednak, jeśli zdecydujemy się wynająć firmę udostępniającą dźwigi, warto najpierw zainteresować się tym, jakie ma ona doświadczenie. Sprawdzona firma profesjonalnie wykona powierzone zadania, a ponadto jest w stanie dobrze doradzić, na przykład w kwestii wyboru odpowiedniej maszyny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana