Ogrzewanie podłogowe. Na czym to polega?
Ogrzewanie podłogowe to instalacja, która pojawia się w większości nowobudowanych domów mieszkalnych. Coraz częściej znajduje zastosowanie w obiektach o innym przeznaczeniu np. w halach sportowych, magazynach, halach produkcyjnych. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w sytuacji, gdy chcesz zastosować ekonomiczne i niskotemperaturowe źródło ciepła. Na czym dokładnie polega działanie ogrzewania podłogowego i z czego składa się taki układ?
Czym jest ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe to element instalacji centralnego ogrzewania. Woda grzewcza ze źródła ciepła, doprowadzana jest do rozdzielaczy zlokalizowanych w specjalnie do tego przeznaczonych szafkach. Z rozdzielaczy, rurami o niewielkim przekroju, woda grzewcza jest rozprowadzana do poszczególnych pomieszczeń. Rury te rozkładane są równomiernie na warstwie izolacji w pomieszczeniach, a następnie zalewane wylewką cementową lub antyhydrytową. O rozstawie rur decyduje zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu – im większe straty ciepła, tym gęściej powinno się ułożyć rury. Dokładne rozstawy rur określa projektant ogrzewania podłogowego, biorąc pod uwagę z jakiego materiału będzie wykonana warstwa wykończeniowa podłogi.
- Montaż ogrzewania podłogowego powinien być przeprowadzany przez fachowców. Ewentualne naprawy i inne działania tego typu wymagają ingerencji w całą posadzkę i są ogromnie kosztowne, dlatego instalacja musi być stworzona w sposób zgodny z określonymi zasadami – mówi pracownik firmy INSIDE, która zajmuje się montażem instalacji sanitarnych w domach w Poznaniu i okolicach.
Zalety ogrzewania podłogowego
Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w przypadku alergików, ponieważ ogranicza podnoszenie się kurzu. Przy standardowej instalacji grzejnikowej kurz zbiera się w grzejnikach, i zostaje unoszony wraz z gorącym powietrzem. W rurach ogrzewania podłogowego temperatura medium grzewczego jest dużo niższa i eliminuje to ten problem. Temperatura wody w rurach wynosi maksymalnie 40-45st. Dzięki temu podłogi w pomieszczeniach nie są zimne, co sprzyja komfortowi cieplnemu mieszkańców. Niewątpliwą kolejną zaletą podłogówki jest brak konieczności montażu grzejników c.o. Często zdarza się, że w pomieszczeniach nie ma miejsca na zamontowanie grzejników lub ich zastosowanie zaburza przemyślaną aranżację.
Jakie wybrać źródło ciepła przy ogrzewaniu podłogowym?
Coraz częściej w nowym budownictwie stosuje się pompy ciepła, które doskonale współpracują z całym układem ogrzewania podłogowego. Wykorzystanie takiego rozwiązania pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji instalacji.
Ogrzewanie podłogowe może być również zasilane z kotła gazowego kondensacyjnego. Wybór odpowiedniego źródła ciepła zależy od parametrów konkretnego budynku oraz potrzeb jego właściciela. Obecnie stosuje się rozwiązania, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności całej instalacji. Ogrzewanie podłogowe to metoda energooszczędna i komfortowa, dlatego z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana