Od czego zależy wydajność pracy klimatyzacji?
Klimatyzacja to system chłodzenia, który jest potrzebny w większości obiektów publicznych i komercyjnych – nie ma co do tego wątpliwości. Coraz częściej na jej montaż decydują się także klienci indywidualni, którzy poszukują metod na zwiększenie komfortu w swoim domu lub mieszkaniu. Od czego zależy jednak sprawne i wydajne działanie klimatyzatora? Co ma na to największy wpływ?
Odpowiednia wydajność to podstawa
Wydajność urządzenia odpowiadającego za chłodzenie pomieszczeń jest bardzo istotna, nie tylko z uwagi na komfort użytkowania, ale przede wszystkim ze względu na oszczędności. Niezawodny sprzęt to również niższe koszty klimatyzacji.
Czemu tak jest? Ponieważ zbyt niska wydajność w stosunku do kubatury powierzchni spowoduje, że klimatyzator będzie musiał pracować nieprzerwanie na najwyższej możliwej mocy. Doprowadzi to nie tylko do zwiększenia rachunków za zużycie energii, ale również za szybkie zużycie się urządzenia.
Poza tym praca na maksymalnym poziomie doprowadzi do tego, że sprzęt będzie się często wyłączać, a to obniża trwałość sprężarki i prowadzi do usterek.
Wszystkie te powody są wystarczającym dowodem na to, że wydajność pracy klimatyzacji jest ważna.
Od czego jest uzależnione zapotrzebowanie na moc chłodzenia?
Przy wyborze klimatyzatora warto brać pod uwagę zapotrzebowanie na moc. Mają na to wpływ następujące czynniki:
izolacja budynku,
intensywność promieniowania słonecznego w ciągu dnia,
liczba domowników,
rozkład pomieszczeń i strony świata,
źródła ciepła w okolicy miejsca montażu klimatyzacji (np. lodówka, komputer stacjonarny),
powierzchnia oszklona (wielkość i umiejscowienie okien oraz ich zacienienie).
Przykładowo, jeśli największe okna tarasowe wychodzą na stronę południową lub zachodnią, a dodatkowo budynek nie jest osłonięty przez inne obiekty, to można się spodziewać, że w pokoju dziennym od godziny 15:00 będzie najgoręcej. W związku z tym, w tym pomieszczeniu musi być zamontowany klimatyzator o odpowiedniej wydajności.
Obliczanie zapotrzebowania na moc
Jeszcze przed zakupem i zamontowaniem klimatyzatora, warto wyliczyć zapotrzebowanie na moc. Jak to zrobić? Kieruj się łatwymi do zapamiętania proporcjami: 10 m2 = 1 kW mocy chłodzenia. Możesz skorzystać z prostego wzoru: powierzchnia [m2] x 100 = moc chłodnicza [W].
Tak więc dla otwartego parteru 100 m2 jest to 10 000 W. Możesz dopytać specjalistę, na przykład z firmy PROBIOS KLIMA, o to jaki model klimatyzatora sprawdzi się w przypadku takiego zapotrzebowania.
Fachowiec będzie w stanie zaproponować Ci rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana