Jak odnowić stare ogrodzenie? Renowacja krok po kroku
Ogrodzenie to ważny element uzupełniający architekturę każdej posesji. Pełni funkcję dekoracyjną, ale też zabezpiecza przed wtargnięciem niepowołanych gości. Może być wykonane z różnego rodzaju materiałów – drewna, metalu, a nawet płyt betonowych. Bez względu na zastosowany surowiec, po kilku latach użytkowania, może ulec zniszczeniu, np. poprzez pojawienie się korozji. Jak odnowić stare ogrodzenie? Podpowiadamy.
Renowacja starego ogrodzenia – najważniejsze informacje
Renowacja starego ogrodzenia wymaga właściwego przygotowania. Ważne jest zainwestowanie w odpowiedniej jakości materiały i narzędzia, ale też zaplanowanie najkorzystniejszego terminu. Powinien on być odpowiedni dla osoby wykonującej prace – w tym czasie trzeba mieć zagospodarowanych kilka, a nawet kilkanaście godzin (w zależności od wielkości płotu).
Wykonanie prac renowacyjnych wymaga spokoju. Nie mogą się one odbywać w nerwowej, pośpiesznej atmosferze – wyjaśnia ekspert z Zakładu ślusarskiego z Rudy Śląskiej i dodaje – Najlepsze warunki panują w słoneczny i bezwietrzny dzień. Zapewniają one nie tylko komfort działania, ale przede wszystkim przyśpieszają proces schnięcia nowej powłoki.
W przypadku pogorszenia sytuacji koniecznie należy odstąpić od czynności, a pomalowane dotychczas konstrukcję – w miarę możliwości zasłonić. Ważne, by temperatura nie była również zbyt wysoka. Nagrzany metal nie będzie właściwie przyjmował substancji, co w efekcie przełoży się z pewnością na niewytworzenie właściwej warstwy ochronnej, a w konsekwencji obniżenie czasu trwania trwałości konstrukcji.
Jak odnowić metalowe ogrodzenie?
Planując renowację metalowego ogrodzenia, należy pamiętać, że pierwszym i najważniejszym etapem jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Kluczowe jest usunięcie powstałej korozji, zanieczyszczeń i oczywiście odprysków czy nierówności. Do tego celu doskonale sprawdzi się szczotka ryżowa – ułatwia ona dotarcie w każdy zakamarek. W kolejnym etapie należy zadbać o odpowiednie odtłuszczenie przęseł. Do tego zadania koniecznie należy użyć rozpuszczalnika – pozwala on usunąć nagromadzony kurz i pył, ale też dotrzeć we wszelkie trudnodostępne miejsca.
Zanim stare ogrodzenie zostanie pomalowane, musi także zostać oczyszczone ze starej farby, najlepiej metodą piaskowania. Następnie na jego powierzchnię położona może być nawierzchnia podkładowa, a dopiero na nią farba. Chcąc zyskać pewność, że żywotność płotu będzie wieloletnia, warto prace te wykonywać regularnie, najlepiej co ok. 2-3 lata.
Ważne jest nie tylko systematyczne prowadzenie prac, ale też wybieranie wysokiej jakości akcesoriów, najlepiej od sprawdzonych producentów. Jest to ważne, gdyż producenci oferują ich szeroki wybór. W kategorii farb dużą popularnością cieszy się powierzchnia florokauczukowa. Jest ona przeznaczona do konstrukcji stalowych, żeliwnych czy też ocynkowanych. Niestraszne są jej trudne warunki, w tym ogromne zanieczyszczenia powietrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana