Oczko wodne - ciekawy sposób na dekorację ogrodu
Zadbany, estetyczny ogród to chluba każdego właściciela. Co zrobić, żeby urozmaicić jego krajobraz i nadać mu przytulnego, nieco bajkowego uroku? Metod na to jest wiele, jednak zdecydowanie jedną z najpopularniejszych jest oczko wodne. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jakie korzyści i obowiązki się z tym wiążą? Czy oczko możemy wykonać sami, czy może potrzebna będzie pomoc profesjonalistów.
Korzyści z posiadania oczka wodnego?
Do tego, że oczko wodne to po prostu bardzo atrakcyjne urozmaicenie ogrodowej przestrzeni raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Niezależnie od swej wielkości oczka przykuwają uwagę połyskliwym lustrem wody, swoim kształtem, obramowaniem z kamieni czy choćby wyjątkową roślinnością. Jeśli chcemy dopełnić tego sielskiego obrazu, warto wprowadzić do zbiornika ryby, które będą nie tylko pięknie się prezentować, ale również utrzymają niezbędną równowagą biologiczną w zbiorniku. Ale atuty oczek wodnych nie ograniczają się wyłącznie do kwestii estetycznych.
Woda zebrana w zbiorniku pomaga tworzyć przyjazny, lokalny mikroklimat – mówi przedstawiciel firmy Lukas Garden, specjalizującej się w świadczeniu szerokiej gamy usług z zakresu ogrodnictwa – Dlatego też brzeg oczka wodnego jest idealnym miejscem do relaksu. Powietrze wokół niego jest wilgotniejsze i przyjemniejsze, dźwięk szumiącej wody i kolorystyka roślinności pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Wszystko to pod warunkiem, że oczko jest odpowiednio wykonane i zadbane.
Budujemy oczko wodne
W Internecie bez problemu znajdziemy mnóstwo mniej lub bardziej szczegółowych poradników, w jaki sposób wybudować oczko wodne. Opisy wydają się proste, czy jednak tak jest w rzeczywistości? Przede wszystkim proces budowy jest dość żmudny i męczący – tym bardziej, jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach. W takiej sytuacji musimy liczyć się z tym, że sporo czasu poświęcimy na poprawianie błędów. A tych możemy popełnić bardzo wiele. Warto mieć świadomość, że nieprawidłowe wykonanie oczka będzie miało wpływ na jego trwałość oraz estetykę. Jeśli ponadto marzy nam się oczko z dodatkowymi urozmaiceniami, np. oświetleniem podwodnym lub wodospadem, czeka nas naprawdę trudne i czasochłonne zadanie. Dlatego dla pewności, że oczko zostanie wykonanie w prawidłowy sposób
Jak dbać o oczko?
Wielu przeciwników oczek podnosi argument, że stają się one siedliskiem komarów, a woda szybko mętnieje. Warto jednak zwrócić uwagę, że taki stan rzeczy jest wynikiem wyłącznie naszych zaniedbań. Komary rozmnażają się intensywnie tam, gdzie rozwijają się glony, dlatego woda powinna być regularnie czyszczona. Dobrym rozwiązaniem jest zarybienie oczka, dzięki czemu pozbędziemy się larw owadów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana